NFZ sprawozdaje: najdłuższe kolejki do zabiegów wszczepienia endoprotez

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego, kolana a także zabieg leczenia zaćmy - to świadczenia wysokospecjalistyczne, na które w ubiegłym roku pacjenci czekali najdłużej - wynika ze sprawozdania z działalność NFZ za 2010 r, które w czwartek (15 września) przyjęli, na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, posłowie.

Tzw. średnia rzeczywistego oczekiwania w przypadkach pilnych na świadczenie z zakresu endoprotezoplastyki stawu kolanowego to 217 dni, w przypadkach stabilnych - 433. W przypadku stawu biodrowego jest to odpowiednio 187 dni i 365 dni. Z kolei w przypadku świadczeń wysokospecjalistycznych z zakresu soczewki (zaćmy) odpowiednio 126 i 351 dni - wynika ze sprawozdania Funduszu. 
 
Odnośnie tych świadczeń, świadczeniodawcy mają obowiązek prowadzenia list oczekujących. Fundusz podkreśla, że niektórzy prowadzą je nieprawidłowo: nie skreślają z list oczekujących, mimo, że upłynął planowany termin świadczenia, nie dokonują oceny list oczekujących a także nieprawidłowo wyznaczają planowane terminy udzielania świadczenia. NFZ zaznacza w sprawozdaniu, że interweniował w tych przypadkach. 

W ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), w przypadkach stabilnych pacjenci najdłużej czekali w kolejce do poradni kardiologicznej - 52 dni, następnie chirurgii urazowo ortopedycznej - 25 dni, neurologicznej - 22 i okulistycznej - 21. W przypadku leczenia szpitalnego (przypadki stabilne) najdłużej trzeba było czekać na przyjęcie na oddział otolaryngologiczny - 60 dni, chirurgii urazowo-ortopedycznej - 57 dni, urologiczny - 26 dni, okulistyczny 27 dni i chirurgię ogólną - 23 dni. 

W przypadku opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień najdłużej pacjenci czekają na przyjęcie na oddział ośrodka terapii uzależnienia od alkoholu - 30 dni, oraz na oddział ośrodka leczenia uzależnień - 26 dni. W rehabilitacji leczniczej, ta średnia wynosi 199 dni dla oddziałów rehabilitacji narządu ruchu, 133 dni dla oddziałów rehabilitacyjnych, do pracowni fizjoterapii - 32 dni. Najkrócej czeka się na przyjęcie do ośrodków rehabilitacji dziennej - 13 dni. 

Ze sprawozdania NFZ wynika ponadto, że w ubiegłym roku Fundusz na świadczenia z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) wydał ponad 7,2 mld zł, na świadczenia z zakresu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) - prawie 4,2 mld zł, a na realizację świadczeń szpitalnych (bez programów terapeutycznych i chemioterapii) - ponad 24,2 mld zł.

Na chemioterapię Fundusz wydał w ub. roku ponad 1,3 mld złotych. Fundusz podaje, że z zakresu chemioterapii w 2010 r. wyodrębniono chemioterapię niestandardową, która została zaklasyfikowana, jako program terapeutyczny w ramach świadczeń gwarantowanych: Program leczenia w ramach chemioterapii niestandardowej. Finansowanie tego świadczenia odbywa się w ramach leczenia szpitalnego. 

NFZ finansował w ub. roku 36 (w tym osiem onkologicznych) programów terapeutycznych w ramach leczenia szpitalnego. Wydano na nie ponad 1,4 mld złotych. Największy koszt stanowiło leczenie raka piersi i przewlekłej białaczki szpikowej z użyciem innowacyjnych substancji czynnych. 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH