NFZ: sprawdzają wiarygodność konkursowych ofert

Kolejne oddziały NFZ przeprowadzają kontrole świadczeniodawców, którzy ostatnio zawarli kontrakty. Pod lupą kontrolerów są głównie debiutujące placówki.

Szeroko zakrojone kontrole, zwłaszcza nowych podmiotów z zawartymi kontraktami, trwają w woj. śląskim. W pomorskim wykryto pięć przypadków ewidentnego poświadczenia nieprawdy w zgłoszonej ofercie, w tym takie, o których powiadomiono prokuraturę.

Z kolei Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ planuje przeprowadzić 80 kontroli.

– Kontrole dotyczą głównie nowych podmiotów, które po raz pierwszy przystąpiły do postępowania konkursowego lub świadczeniodawców, którzy mieli podpisane umowy, ale złożyli oferty na nowe zakresy świadczeń – informuje nas Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ i dodaje, że przedmiotem szczególnego zainteresowania NFZ jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, a także leczenie stomatologiczne.

Informacje o ewentualnych nieprawidłowościach pochodzą zazwyczaj z odwołań składanych do dyrektora oddziału NFZ przez placówki, które nie dostały kontraktów.

– Aktualnie prowadzimy kontrole podmiotów, z którymi podpisaliśmy umowy w zakresie okulistyki i chirurgii jednego dnia. Wspiera nas od strony merytorycznej konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki prof. Tomasz Żarnowski. Ale zamierzamy skorzystać z pomocy jeszcze jednego konsultanta – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Bartoszek.

Lubelski NFZ zakończył na razie dwie kontrole. Przeprowadzono je na etapie weryfikowania ofert zakwalifikowanych do podpisania ostatecznej umowy na świadczenia. W obu przypadkach stan faktyczny nie zgadzał z deklaracjami. Placówki nie posiadały personelu o odpowiednich kwalifikacjach i wymaganego sprzętu. Ostatecznie umowy z tymi podmiotami nie zostały podpisane.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH