NFZ: projekt zarządzenia ws. umów w rodzaju leczenie szpitalne - do konsultacji Projekt zawiera nowe, ujednolicone algorytmy określania ryczałtu dobowego dla SOR-ów oraz izb przyjęć Fot. Archiwum RZ

W czwartek (17 września) NFZ opublikował komunikat ws. przekazania do opiniowania projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.

W projekcie przewidziano zmianę definicji świadczeń w szpitalnych oddziałach ratunkowych, co stanowi odpowiedź na apel Naczelnej Rady Lekarskiej. Zmianie uległa również definicja świadczeń w szpitalnej izbie przyjęć.

Zasadniczym elementem zmian zawartych w projekcie jest wprowadzenie nowych, ujednoliconych w całym kraju algorytmów określania ryczałtu dobowego dla szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz izb przyjęć, uwzględniających specyfikę udzielanych tam świadczeń, jak również charakterystykę potencjału wykonawczego tj. personel medyczny, wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, a także możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.

Proponowany nowy sposób wyceny świadczeń uwzględnia wycenę bazowej wartości funkcjonowania podstawowej struktury SOR/IP określaną przez dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Funduszu, różnorodność wynikającą z posiadanej kadry i infrastruktury; rolę szpitala, w tym strukturę oddziałów szpitalnych, wspierających działania ratownictwa medycznego oraz nową kategoryzację realizowanych świadczeń, opartych na zdefiniowaniu objawów klinicznych wraz z oceną ciężkości poszczególnych przypadków.

Wobec powyższego wprowadzono odrębny sposób wyceny stawki ryczałtu dobowego dla SOR i dla IP.

Finansowanie świadczeń udzielanych w SOR odbywać się będzie w oparciu o stawkę ryczałtu dobowego (R), którego wysokość stanowi suma trzech składowych:

- stawki bazowej określanej przez dyrektora OW NFZ na podstawie kosztów funkcjonowania SOR, określonych na podstawie minimalnych wymagań w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 178);

- składowej ryczałtu za strukturę - stanowiącej iloczyn dobowej wartości stawki bazowej dla SOR i wskaźnika (%) spełnionych dodatkowych warunków (organizacyjnych i kadrowych), określonych na podstawie ankiety, której wzór stanowi załącznik do zarządzenia;

- składowej ryczałtu za funkcję - uwzględniającej liczbę pacjentów zakwalifikowanych do odpowiedniej kategorii (składowa uwzględnia pacjentów zakwalifikowanych do kategorii V i VI, przyjętych w trybie nagłym w wyniku przekazania przez zespół ratownictwa medycznego oraz pacjentów, dla których świadczenia w SOR zostały zakończone wypisem) oraz wagę poszczególnych kategorii.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH