W IV kwartale 2017 r. oddziały wojewódzkie NFZ przeprowadziły łącznie 2951 postępowań kontrolnych w aptekach, z czego 277 kontroli zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych.

W 29 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w realizacji recept refundowanych. Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się wystosowaniem do aptek zaleceń pokontrolnych z negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (95 postępowań) lub oceną pozytywną i jednoczesnym wskazaniem uchybień, nieprawidłowości (154 postępowania).

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości m.in. w zakresie danych niezbędnych do realizacji recepty na leki refundowane. Dotyczyły pacjenta, osoby wystawiającej receptę oraz świadczeniodawcy, a także przepisanych refundowanych leków oraz prawidłowej realizacji recepty przez osobę wydającą lek z apteki.

Błędy dotyczyły też otaksowania recept i zgodności z danymi przekazywanymi w raportach statystycznych do NFZ oraz braku informacji lub nieterminowego informowania w formie pisemnej lub elektronicznej OW NFZ o każdej zmianie ewidencji osób zatrudnionych w aptece;

Fundusz miał też zastrzeżenia wz. z nieprzedstawianiem: recept do kontroli oraz podstaw dokonania korekty stanu magazynowego.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH