NFZ planuje uszczelnienie wydatków na zdrowie NFZ dąży do możliwości przeprowadzania kontroli "zza biurka" Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Trwają prace nad uszczelnieniem wydatków na zdrowie - budowana jest baza danych i tworzone algorytmy, rozbudowywany zespół analityków, kształtowane narzędzia do zdalnych kontroli świadczeniodawców - poinformował w środę w Krynicy wiceprezes NFZ Adam Niedzielski.

Wiceprezes ds. operacyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał w kuluarowych rozmowach z dziennikarzami podczas Forum Ekonomicznego, że przedsięwzięcie dotyczące systemu ochrony zdrowia "ma pewną analogię do projektu, który był realizowany w Ministerstwie Finansów - uszczelnienia poboru podatku VAT-owskiego".

Tamto działanie, jak wskazał, było oparte "w swojej filozofii na wzmocnieniu potencjału analitycznego, rozbudowie narzędzi informatycznych i działaniach kontrolnych weryfikujących informacje, które na poziomie badania wielkich zasobów danych wskazywały na obszary ryzyka czy potencjalne nieprawidłowości".

- Chcemy podejść do tego w sposób analogiczny. Po stronie CSIOZ (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - PAP) jest budowa "hurtowni danych". Jeśli dane uda nam się  zebrać w jednym miejscu, a ta praca już trwa, zaczniemy budować algorytmy ich przekopywania tak, by wynajdowanie obszarów ryzyka czy nieprawidłowości nie było "ręczną" robotą - wskazał Niedzielski.

Mówił, że efektem będą raporty, pokazujące np., którzy pacjenci potencjalnie otrzymali np. świadczenie nieuprawnione. W takich sytuacjach uruchamiana ma być korespondencja wyjaśniająca nieprawidłowości, a następnie także kontrola.

- Pracujemy nad nowelizacją ustawy o świadczeniach pod kątem zmiany trybu kontrolnego tak, by wyjaśnienia, które dotyczą różnych nieprawidłowości, które na zasadzie analizy danych będziemy wychwytywali, wyjaśniać w uproszczonym trybie kontrolnym i nie uruchamiać całego trybu, który trwa wiele miesięcy. Chcemy przeprowadzać kontrole, które nie będą wymagały obecności kontrolera w miejscu świadczenia usług, zza biurka, w oparciu o analizę danych - przekazał wiceprezes Funduszu.

- Kontrole zza biurka wymagają zmiany ustawy. Plan jest taki, by ustawa została przeprowadzona i zaczęła obowiązywać od stycznia 2019 r. - zapowiedział Niedzielski.

"Hurtownia danych" - jak wyjaśnił - ma być spójnym zbiorem danych będących w posiadaniu NFZ i Ministerstwa Zdrowia - dane te mają być stopniowo integrowane. - Chcemy mieć scentralizowane rozwiązanie informatyczne. Architektura samego NFZ jest taka, że mamy np. osiem systemów, które historycznie wywodzą się z jednej części kas chorych i osiem systemów z drugiej części kas chorych - informował Niedzielski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych