NFZ planuje następny budżet - ile pieniędzy na leczenie w 2011 roku?

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt planu finansowego na 2011. Punktem odniesienia jest tu jednak plan z pierwszego półrocza 2010 r., kiedy jeszcze płatnik nie zdecydował o zwiększeniu finansowania świadczeń, które nastąpiło w drugiej połowie roku. W stosunku do pierwszego półrocza 2010 r. pieniędzy do NFZ ma wpłynąć więcej o 8, 8 proc. czyli ok. 60 mld zł. Na świadczenia NFZ chce przeznaczyć ponad 56, 6 mld zł.

 56,6 mld zł to w porównaniu z pierwotnym planem na bieżący rok wzrost o 4,7 proc. Na rezerwę celową Fundusz chce przeznaczyć 580 mln zł, a na koszty administracyjne – 661 mln zł.

Relatywnie jednak, co przyznają władze Funduszu, w stosunku do planu obowiązującego w drugim półroczu bieżącego roku, na leczenie będzie mniej pieniędzy o jakieś 300 mln zł.

Dokument mówi też jednak m.in. o wzrostach nakładów na leczenie szpitalne o 4,57 proc, a na refundaję lekową o 11 proc. – oczywiście w stosunku do planu obowiązującego w pierwszym półroczu tego roku.

Tyle dla województw
To na co należy zwrócić uwagę w tym projekcie, to fakt, że po wprowadzeniu nowego algorytmu podziału środków pomiędzy województwa mamy sytuację, w której bogatsze województwa albo uzyskują niewielki wzrost środków na świadczenia, albo ilość złotówek jaką bedą dysponować w ogóle się nie zmieni. To w sumie oznacza, że w porównaniu do drugiego półrocza tego roku województwa te będą miały faktycznie mniej pieniędzy na leczenie. Oczywiście wzrost środków można zauważyć w województwach biedniejszych, które promuje obecny algorytm.

Nakłady na świadczenia w poszczególnych województwach według projektowanego planu mają być następujące:

    * dolnośląskie – 4,26 mld zł
    * kujawsko-pomorskie – 3 mld zł
    * lubelskie – 3, 1 mld zł
    * lubuskie – 1,45 mld zł
    * łódzkie – 3,85 mld zł
    * małopolskie – 4,68 mld zł
    * mazowieckie – 8,35 mld zł
    * opolskie – 1,42 mld zł
    * podkarpackie – 2,93 mld zł
    * podlaskie – 1, 72 mld zł
    * pomorskie – 3,2 mld zł
    * śląskie – 6,8 mld zł
    * świętokrzyskie – 1,9 mld zł
    * warmińsko-mazurskie – 1,99 mld zł
    * wielkopolskie – 4,9 mld zł
    * zachodniopomorskie – 2,48 mld zł

W komisji
Jak tłumaczył podczas obrad sejmowej Komisji Zdrowia prezes NFZ Jacek Paszkiwicz, nowy algorytm doprowadził do sytuacji, w której np. w stosunku do drugiego półrocza bieżącego roku Mazowsze dostanie o 406 mln zł mniej, a Pomorze –  o 116 mln zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH