NFZ: pacjenci ze Skawiny nie stracili dostępu do domowej opieki pielęgnacyjnej

Osoby przewlekle chore mieszkające w gminie Skawina obawiają się, że z dniem 1 marca zostaną pozbawione dostępu do domowej opieki pielęgnacyjnej.

Do końca lutego dla skawińskiej gminy kontrakt na domową opiekę pielęgnacyjną opiewał na cztery etaty, czyli zapewniał opiekę 24 pacjentom. Od 1 marca NFZ zmniejszył kontrakt do jednego etatu (sześciu pacjentów). Umowę straciła spółka "Kompleksowa Opieka Pielęgniarska" w Skawinie. Drugi świadczeniodawca, spółka z Woli Radziszowskiej, otrzymał tylko jeden etat.

Samorząd gminy obawia się, że z powodu okrojonych kontraktów pacjenci zostaną pozbawieni usług pielęgniarskich. Tymczasem w kolejce do pielęgniarskiej opieki domowej czeka tutaj kilkanaście osób.

Obaw tych nie potwierdza jednak Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ. Jego rzeczniczka, Jolanta Pulchny, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wyjaśnia, że świadczenia pielęgniarskiej opieki długoterminowej w domu pacjenta były kontraktowane w podziale na powiaty.

- Nie doszło do redukcji etatów ani nakładów na pielęgniarska opiekę w domu pacjenta. Małopolski OW NFZ podpisał umowy na 428 etatów pielęgniarskich, czyli o 23 etaty więcej niż w 2012 r., co pozwoli na objęcie domową opieką 2568 pacjentów. To niemal 140 osób więcej niż w roku ubiegłym - zaznacza rzeczniczka.

Dodaje również, że na powiat krakowski dotychczas przypadały 23 etaty pielęgniarskie, a po konkursie udało się zakontraktować 28 etatów. To oznacza, że co najmniej 30 nowych pacjentów może zostać objętych opieką.

- Dodatkowo na obszar powiatu krakowskiego ogłosiliśmy postępowanie uzupełniające na kolejne cztery etaty, co oznacza opiekę dla kolejnych co najmniej 24 pacjentów - podkreśla Pulchny.

Zwraca jednocześnie uwagę, że rzeczywiście nie została wybrana placówka z terenu Skawiny, ale jedynie dlatego, że w konkursie większą liczbę punktów otrzymały placówki z innych obszarów powiatu. Nie oznacza to jednak, że pacjenci ze Skawiny będą mieli utrudniony dostęp do świadczeń -  placówki, które wygrały, zostały już poinformowane, że pacjenci dotychczas korzystający z opieki powinni zostać bezzwłocznie przejęci. 

Małopolski OW NFZ zapewnia również, że podczas oceny ofert szczególny nacisk kładziony był na jakość i kwalifikacje personelu, dlatego wysoko punktowane było ukończenie kursów kwalifikacyjnych, doświadczenie w opiece nad pacjentem w środowisku domowym oraz certyfikat ISO.

- Mamy świadomość, że pacjent przyzwyczaja się do opiekunki, nie możemy jednak uzależniać punktacji w konkursie od tego, czy pielęgniarka dotychczas miała kontrakt czy nie - na takie działanie nie pozwalają przepisy dotyczące konkurencji. Ponadto dlatego właśnie tak wysoko punktowane było doświadczenie w opiece domowej nad pacjentem, by chory zmieniając pielęgniarkę nie odczuł w żadnym momencie pogorszenia opieki. Ponadto trwa konkurs uzupełniający. Mija właśnie termin składania ofert, rozstrzygnięcie planowane jest na 23 lutego - podsumowuje Jolanta Pulchny.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH