NFZ informuje, że 51 zł złotych to maksymalna wartość punktu rozliczeniowego w lecznictwie szpitalnym w pierwszym półroczu 2009 roku. Taka informacja zawarta jest na stronie internetowej Funduszu. Decyzje o wartości punktu w drugim półroczu będą uzależnione m.in. od sytuacji ekonomicznej w kraju oraz ściągalności składki na ubezpieczenie zdrowotne, które mają bezpośrednie przełożenie na możliwości finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia.

W miniony piątek (12 grudnia) - jak podawaliśmy - wypowiadając się dla dziennikarzy prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zapowiedział, że z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą Fundusz nie ma możliwości podwyższenia wartości puktu rozliczeniowego w kontraktach ze szpitalami na 2009 rok. Jego ewentualna korekta, w zależności od spływania środków na konto NFZ, będzie możliwa dopiero w kontraktach na II półrocze.

Jak podaje oficjalnie NFZ, odnosząc się do uwag na temat wyceny punktu, prawo zapewnia szpitalom kontrakty na 2009 rok w wysokości nie mniejszej niż określona w styczniu 2008 roku wraz z tzw. produktem podwyżkowym. Plan finansowy NFZ zapewnia realizację tego obowiązku ustawowego. Na lecznictwo szpitalne w 2009 roku zarezerwowano więcej środków niż w 2008, zatem nie istnieje ryzyko, aby szpitale otrzymały niższe umowy niż w bieżącym roku. Ponadto - w ocenie NFZ - na skutek zmiany systemu rozliczeniowego od połowy 2008 roku do szpitali wpływa  średnio o 13 procent więcej pieniędzy za hospitalizację jednego pacjenta niż w pierwszej połowie 2008 roku. Ilość środków finansowych na lecznictwo szpitalne wzrosła już w stosunku do 2007 roku o 33 procent. W tej sytuacji - według NFZ - za nieuprawnione należy uznać twierdzenia, że finansowanie lecznictwa szpitalnego przez NFZ uniemożliwia dalsze normalne funkcjonowanie polskich szpitali. Zapowiedzi zamykania szpitali lub pobierania opłat naruszają poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów i są, zdaniem płatnika, niezgodne z obowiązującym prawem.

W 2009 roku NFZ będzie finansował dodatkowo leczenie czterech chorób rzadkich kosztownymi lekami sierocymi, pompy insulinowe oraz znaczną część procedur wysokospecjalistycznych przejętych od Ministerstwa Zdrowia. Wzrosną również wydatki na leki, ponieważ zmianie ulegną listy refundacyjne.

W oficjalnym stanowisku NFZ tłumaczy też, że wszystkie dodatkowe zadania muszą być sfinansowane przez Fundusz w ramach dostępnych środków, wobec czego nie ma możliwości dalszego zwiększania wartości punktu rozliczeniowego w lecznictwie szpitalnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH