NFZ odnosi się do raportu GUMed i przedstawia własny

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, odnosząc się do raportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego "Analiza wybranych wykonywanych świadczeń zdrowotnych" i zawartych w nim hipotez opublikowała na swojej stronie internetowej kompleksową analizę świadczeń szpitalnych w latach 2009-2011 na terenie całej Polski.

Multimedia

Analiza wykonywanych świadczeń zdrowotnych

1,82 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Podstawowym wnioskiem w raporcie GUMed jest hipoteza selekcji pacjentów dokonywana przez podmioty niepubliczne, tzn. dobór pacjentów bez dodatkowych obciążeń́ zdrowotnych generujących niższe koszty hospitalizacji w stosunku do pozostałych pacjentów, a tym samym przynoszących większy zysk dla świadczeniodawcy - czytamy w dokumencie NFZ.

Raport GUM został przygotowany na bazie danych z realizacji świadczeń́ z województwa pomorskiego i dotyczył okresu 8 miesięcy (nie podano roku). Autorzy raportu GUMed rekomendowali przeprowadzenie szerszej analizy obejmującej okres trzech lat i dane pochodzące z całego kraju. Dane na potrzeby analizy Funduszu objęły okres 2009-2011 z terytorium całego kraju i pochodzą z systemu informatycznego NFZ.

Czytaj. Raport GUMed: niepubliczne szpitale leczą "opłacalnych" pacjentów

W skali całego kraju nie potwierdza się w sposób jednoznaczny teza Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o zjawisku preselekcji pacjentów. Analizy pokazują znaczne różnice pomiędzy realizacją świadczeń, ale wynika to przede wszystkim ze struktury zawartych typów umów, nie zaś z różnych form własności podmiotów - informują autorzy raportu.

Czytaj też. Raport GUMed: czy resort zdrowia zdecyduje się na stworzenie podobnej, ogólnopolskiej analizy?

Wiecej: www.nfz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH