NFZ: od września do końca roku 62 mln zł więcej na POZ

W poniedziałek (11 lipca) NFZ opublikował na swojej stronie internetowej komunikat ws. planowanego od 1 września br. zwiększenia nakładów na podstawową opiekę zdrowotną.

W związku z podniesieniem standardów leczenia osób najczęściej korzystających ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia z udziałem minister Ewy Kopacz, prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza oraz prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożeny Janickiej uzgodniono decyzję o zwiększeniu finansowania leczenia dzieci i osób starszych.

Od 1 września br. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy współczynniki korygujące grupy wiekowe obejmujące dzieci w wieku 0-6 lat - z 1,6 do 2,0 w zakresie świadczeń lekarza POZ i z 1,3 do 2,0 w zakresie świadczeń pielęgniarki POZ oraz osoby dorosłe powyżej 65 roku życia - z 1,8 do 2,0.

Skutki finansowe decyzji wyniosą w okresie od 1 września do końca bieżącego roku około 62 mln zł, a w roku 2012 - około 186 mln zł. Rzecznik prasowy Funduszu Andrzej Troszyński zapewnia, że do sfinansowania wydatków na ten cel wystarczą bieżące wpływy NFZ. Roczne wydatki na podstawową opiekę zdrowotną w ostatnich trzech latach oscylują wokół kwoty 7,3 mld zł.

Od września zarówno lekarze, jak i pielęgniarki będą zatem dostawać za świadczenia dwukrotność stawki podstawowej. Zwiększone środki trafią do podmiotów świadczących podstawową opiekę zdrowotną - niepublicznych albo samodzielnych publicznych ZOZ-ów albo indywidualnych lub grupowych praktyk lekarskich.

Strony podpisanego w poniedziałek porozumienia zobowiązały się także do uzgodnienia zasad zadaniowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w sezonie grypowym.

W komunikacie przesłanym PAP po spotkaniu poinformowano ponadto, że przedstawiciele Funduszu nie będą podejmować rozmów z zarządem Federacji Porozumienie Zielonogórskie, z powodu "konfrontacyjnych i niemerytorycznych wystąpień, mających często polityczny podtekst, w sposób obraźliwy atakujących premiera, ministra zdrowia oraz NFZ".

"Wystarczy zajrzeć na stronę internetową Porozumienia Zielonogórskiego" - uzasadnił stanowisko NFZ Troszyński. "W publikowanych na stronie oświadczeniach często wprowadza się opinię publiczną w błąd, straszy pacjentów, używa dużo pejoratywnych przymiotników, a mało rzeczowych argumentów" - dodaje Troszyński.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH