Od przyszłego roku zostaną zmienione zasady podziału środków NFZ pomiędzy województwa. System finansowania świadczeń

Jak wyjaśnia Ewa Kopacz, pieniądze będą przyznawane na każdego pacjenta w takiej samej wysokości, niezależnie od województwa. Obecnie podział środków na leczenie między poszczególne regiony jest uzależniony m.in. od wysokości przeciętnego dochodu przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. To powoduje, że województwa, w których jest on niski, otrzymują mniej pieniędzy na finansowanie świadczeń. Tak dzieje się w Podkarpackiem, Warmińsko-Mazurskiem i Lubelskiem. Dostają średnio o około 400 mln zł mniej niż pozostałe regiony.

Po wprowadzeniu nowego systemu, wysokość środków na leczenie w poszczególnych województwach będzie korygowana takimi przelicznikami jak częstość zachorowania, czas leczenia czy jego koszt – podkreśla "Gazeta Oparcie finansowania na stawce kawitacyjnej oznacza również, że w przypadku osób powyżej 60. roku życia i dzieci, czyli grup, najczęściej korzystających ze świadczeń zdrowotnych, zostanie ona proporcjonalnie zwiększona niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu podziału środków na leczenie, zwiększą się kompetencje dyrektorów poszczególnych oddziałów Funduszu. Będą mogli samodzielnie decydować m.in. o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie najbardziej deficytowych świadczeń. Resort zdrowia ma nadzieje, że dzięki większym limitom na ich wykonywanie, skrócą się kolejki szpitalne, m.in. na planowane zabiegi.

Zadowolone z planowanych zmian są najbiedniejsze regiony. Marek Jakubowicz – rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ mówi, że Podkarpacie ma w tym roku na leczenie 2,5 mld złotych, czyli o 5,8 mld złotych mniej niż Mazowsze.

Podobną opinię mają również dyrektorzy szpitali. Krzysztof Tuczapski - przewodniczący Konwentu Szpitali Zamojszczyzny twierdzi, że Lubelszczyzna zyska na zmianie algorytmu ok. 0,5 mld złotych. Teraz na pacjenta otrzymuje 900 złotych, podczas gdy w mazowieckich szpitalach przypada na chorego 1500 złotych.

Zasady podziału środków NFZ, między poszczególne województwa według nowego algorytmu, mają zostać zmienione od przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH