NFZ obiecuje: zarządzenie ws. pomp baklofenowych już w najbliższych dniach

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym bije na alarm: brak zarządzenia prezesa NFZ blokuje możliwość korzystania z refundacji terapii za pomocą pomp baklofenowych. - Lada dzień zostanie ono podpisane i opublikowane - uspokaja Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Funduszu.

Terapia z zastosowaniem programowalnej pompy baklofenowej polega na podawaniu płynnego baklofenu bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Dawki leku ustalane są indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Oprócz dzieci z porażeniem mózgowym pomp potrzebują również chorzy na SM oraz pacjenci po udarach.

Leczenie za pomocą tego urządzenia pozwala w znaczący sposób zmniejszyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, poprawia funkcję pęcherza moczowego oraz redukuje występowanie ruchów mimowolnych. Dodatkowo ogranicza ryzyko często występującego u dzieci z porażeniem mózgowym uszkodzenia stawu biodrowego, wywołanego przez porażenie spastyczne mięśni.

Pacjenci czekają
- Docierają do nas informacje, że rodzice zwracający się do oddziałów wojewódzkich NFZ w sprawie pomp baklofenowych słyszą odpowiedzi, że terapia nie jest refundowana - mówi Marek Zembrzuski, prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym. - To bardzo niepokojące, że mimo wprowadzenia refundacji wciąż spotykamy się z dezinformacją i oporem urzędników - dodaje.

I przypomina, że nadal brakuje podpisu pod zarządzeniem prezesa NFZ dotyczącym zasad ogłaszania przetargów na zakup pomp i sposobu rozliczeń pomiędzy szpitalami i wojewódzkimi oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prof. Marek Jóźwiak z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z PAP ocenia, że pacjentów najbardziej potrzebujących wszycia pomp jest obecnie w Polsce około 200, łącznie z tymi, którym lada moment pompę będzie trzeba wymienić na nową (baterie w pompie mogą działać 5-7 lat w zależności od dawkowania leku).

Według prof. Jóźwiaka, pompa baklofenowa kosztuje obecnie około 30 tys. zł, a procedura wymaga dodatkowo pokrycia kosztów jej implantacji. Ponadto co około trzy miesiące pompę należy doładować lekiem, który również nie jest tani. Wielu rodziców dzieci z porażeniem mózgowym na takie wydatki po prostu nie stać.

W UE refundują
Metoda ta jest refundowana w całej Unii Europejskiej, również u naszych sąsiadów: w Czechach, Niemczech i na Słowacji. W Polsce potrzebne jest jedynie zarządzenie prezesa NFZ.

O jego wydanie od kilku lat zabiegali rodzice niepełnosprawnych dzieci, lekarze, dorośli pacjenci cierpiący na spastyczność (stan wywołujący sztywność i napięcie mięśni, zwłaszcza rąk i nóg, powodujący ich szarpany i niekontrolowany ruch).

Przygotowania do objęcia refundacją pomp baklofenowych trwały długo. 19 września 2011 r. Agencja Oceny Technologii Medycznych (AOTM) wydała pozytywną rekomendacją w sprawie programu terapeutycznego, w ramach którego można refundować wszczepianie pompy baklofenowej pacjentom ze spastycznością oporną na leczenie farmakologiczne. Jednak koszty przedsięwzięcia były zbyt wysokie, dlatego napotkało ono na opór Ministerstwa Finansów. Wprowadzono zatem korekty zmierzające w kierunku ograniczenia kwoty wydanej na ten cel w jednym roku i rozłożenia wydatków na kilka lat. Wreszcie 23 marca 2012 r. minister zdrowia podpisał rozporządzenie, dzięki któremu chorzy mogą otrzymywać refundację wszczepienia pompy baklofenowej z budżetu NFZ.

Według zapisów rozporządzenia zamieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, z tej nowoczesnej metody będą mogli skorzystać pacjenci z ciężkimi objawami spastyczności kończyn, która utrzymuje się co najmniej 12 miesięcy.

Jednym z głównym warunków zastosowania terapii jest brak poprawy leczenia bolesnych skurczów mięśni w wyniku zastosowania leczenia farmakologicznego. Terapii za pomocą pompy baklofenowej nie mogą być poddani pacjenci poniżej 4. roku życia. Koniecznym warunkiem jest też pozytywny wynik testu baklofenowego.

Jak kupować pompy?
- W Ministerstwie Zdrowia miała miejsce dyskusja, czy przyspieszyć dostawy pomp poprzez zakup centralny dla wszystkich szpitali, czy też dać lecznicom wolną rękę w ogłaszaniu przetargów w tym zakresie, co z kolei wydłuży procedury o kilka miesięcy - zaznacza profesor Tomasz Trojanowski, krajowy konsultant w dziedzinie neurochirurgii.

- Moim zdaniem lepszy byłby zakup centralny, ponieważ nie tylko przyspieszy on sprawę, ale też ujednolici rodzaj stosowanej pompy (są dwa rodzaje tych urządzeń). Wszystkie ośrodki miałyby wówczas np. pompy z elektronicznym sterownikiem do zmiany dawki leku. W każdym szpitalu w Polsce stosującym określony rodzaj pompy pacjent mógłby liczyć na opiekę - dodaje konsultant.

Podkreśla jednocześnie, że jego postulat nie uwzględnia strony ekonomicznej i zwraca uwagę, że pompy z elektronicznym sterownikiem do podawania baklofenu są droższe.

Do prof. Trojanowskiego także dotarł apel Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

- Akcja Stowarzyszenia nie była konieczna. Prezes Agnieszka Pachciarz już wcześniej poleciła zintensyfikować prace nad zarządzeniem. W najbliższych dniach zostanie ono podpisane i opublikowane - zapewnia nas Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH