Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ przypomina świadczeniodawcom na stronie www.nfz.gov.pl zasady kierowania na Ambulatoryjne Świadczenia Diagnostyczne Kosztochłonne.

Lekarz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej będący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, w tym także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, może w przypadkach uzasadnionych medycznie wydawać  skierowania na badania diagnostyczne kosztochłonne, których listę stanowi załącznik 1b do Zarządzenia nr 80/2008/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

W takich sytuacjach wykonane badanie zostaje rozliczone w ramach odrębnej umowy zawartej przez NFZ ze świadczeniodawcą realizującym świadczenia w wyżej wymienionym zakresie, w rodzaju: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne. Powyższe uprawnienia wynikają z postanowień zawartych w § 15 cytowanego powyżej zarządzenia.

Jednocześnie NFZ przypomina, iż odpowiednie skierowanie winien wystawić lekarz prowadzący leczenie pacjenta i stwierdzający potrzebę wykonania danego badania. W szczególności, nieuzasadnione jest odsyłanie pacjentów od świadczeniodawców udzielających świadczeń w innych rodzajach do lekarza POZ, celem uzyskania skierowania na badania diagnostyczne kosztochłonne (dotyczy to także innych badań wykonywanych w ramach objęcia pacjenta opieką specjalistyczną - tzn. pacjentów z zaleceniem kolejnej wizyty).

Oddziały NFZ mogą weryfikować zasadność wystawiania skierowań na badania diagnostyczne kosztochłonne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH