NFZ o wynikach kontroli nocnej i świątecznej opieki medycznej

NFZ przedstawił na swojej stronie internetowej podsumowanie działań podjętych przez Fundusz w celu wyjaśnienia przyczyn nieprawidłowości w realizowaniu przez świadczeniodawców zakontraktowanych umów dotyczących nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Kontrole, o których mowa przeprowadzone zostały w marcu 2013 r., przez oddziały wojewódzkie NFZ na zlecenie Centrali Funduszu.

Jak podaje płatnik, oddziały wojewódzkie Funduszu zostały zobowiązane do przeprowadzenia działań sprawdzających w co najmniej 5 podmiotach realizujących ten zakres świadczeń. W procesie typowania uwzględniano m. in. liczbę skarg świadczeniobiorców oraz liczbę wizyt wyjazdowych w tych podmiotach, które gwarantowały w ofercie gotowość używania samochodu osobowego lub zadeklarowały posiadanie transportu sanitarnego.

Łącznie oddziały wojewódzkie Funduszu wytypowały do kontroli 120 miejsc udzielania świadczeń. W toku postępowań w ponad 30 proc. skontrolowanych przypadków stwierdzono na podstawie przedstawionych harmonogramów pracy lekarzy oraz wpisów w dokumentacji medycznej mniejszą niż zadeklarowana w umowie liczbę personelu lekarskiego udzielającego świadczeń.

Nieprawidłowości dotyczyły: braku w miejscu udzielania świadczeń wymaganej liczby lekarzy, niespełniania zadeklarowanego w ofercie dodatkowo ocenianego w toku postępowania konkursowego warunku dotyczącego zabezpieczania udzielania świadczeń przez dodatkowy zespół lekarsko‐pielęgniarski.

W stosunku do liczby personelu pielęgniarskiego stwierdzono nieprawidłowość w tym zakresie w 27 proc. W prawie 30 proc. skontrolowanych miejsc świadczenia były udzielane przez osoby (lekarza lub pielęgniarkę) nie zgłoszoną do realizacji umowy, co stanowi naruszenie jej warunków.

W 7 miejscach udzielania świadczeń (ponad 5 proc.) stwierdzono udzielanie świadczeń przez lekarza w ramach dwóch różnych umów (np. umowy SOR i nocnej i świątecznej opieki medycznej) lub jednoczasowe zabezpieczanie przez ten sam zespół lekarsko‐pielęgniarski dwóch miejsc udzielania świadczeń.

Pomimo zadeklarowania w ofercie spełniania wymogu, za który świadczeniodawca otrzymał dodatkowe punkty, aż w 17 miejscach udzielania świadczeń (14 proc.) stwierdzono brak posiadania i tym samym możliwości korzystania z samochodu osobowego.

W 9 kontrolowanych miejscach udzielania świadczeń (7 proc.), pomimo zadeklarowania w ofercie zapewnienia transportu sanitarnego, świadczeniodawca nie posiadał ani własnego transportu, ani też umowy podwykonawczej na realizację usług w tym zakresie.

W 12 miejscach udzielania świadczeń (10 proc;) nie zapewniono możliwości wykonania badań laboratoryjnych (w lokalizacji) i w takiej samej liczbie przypadków stwierdzono brak możliwości wykonania badań rtg, pomimo zawarcia w ofercie informacji o spełnianiu tego wymogu. 

Więcej: www.nfz.gov.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH