Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano komunikat w sprawie przekazania do opiniowania projektu zarządzenia ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

Zmiany wprowadzane nowym zarządzeniem wynikają przede wszystkim z obowiązku dostosowania przepisów nowelizowanego zarządzenia do opublikowanego w dniu 25 listopada 2015 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2015 r.w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji (Dz. U. 1958), zwanego dalej „rozporządzeniem wysokospecjalistycznym, wprowadzającego m.in. nowe świadczenie wysokospecjalistyczne „Przezcewnikowa nieoperacyjna naprawa zastawki mitralnej u chorych wysokiego ryzyka”.

Ponadto w niniejszym zarządzeniu doprecyzowano przepisy dotyczące sumowania świadczeń, w szczególności w ramach zakresu przeszczepianie/wspomaganie serca.

W celu umożliwienia rozliczenia jednoczasowego przeszczepienia narządu finansowanego ze środków budżetowych oraz przeszczepienia nie stanowiącego świadczenia wysokospecjalistycznego, wprowadzono możliwość rozliczenia przeszczepienia nerki bądź trzustki w ramach umowy szpitalnej na poziomie 60% odpowiedniej JGP. Jest to rozwiązanie analogiczne do funkcjonującego już rozliczania dwóch JGP w sytuacjach uzasadnionych klinicznie.

Kolejne zmiany wynikają z przyznania świadczeniodawcy możliwości odwołania się do prezesa NFZ od stanowiska dyrektora Oddziału Funduszu w sprawie wyrażenia zgody na realizację wniosku o indywidualne rozliczenie świadczenia. Prezes Funduszu może zweryfikować stanowisko dyrektora Oddziału Wojewódzkiego ale wyłącznie pod względem formalno-prawnym.

 Więcej: www.nfz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH