NFZ o warunkach umów na świadczenia wysokospecjalistyczne m.in. w transplantologii Wprowadzono możliwość rozliczenia przeszczepienia nerki bądź trzustki w ramach umowy szpitalnej na poziomie 60 proc. odpowiedniej JGP. Fot. archiwum RZ

Na stronie internetowej NFZ opublikowane zostało zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne.

Zmiany wprowadzone zarządzeniem wynikają przede wszystkim z obowiązku dostosowania przepisów nowelizowanego zarządzenia do opublikowanego w dniu 25 listopada 2015 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 listopada 2015 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji, wprowadzającego m.in. nowe świadczenie wysokospecjalistyczne "Przezcewnikowa nieoperacyjna naprawa zastawki mitralnej u chorych wysokiego ryzyka".

W celu umożliwienia rozliczenia jednoczasowego przeszczepienia narządu finansowanego ze środków budżetowych oraz przeszczepienia niestanowiącego świadczenia wysokospecjalistycznego, wprowadzono możliwość rozliczenia przeszczepienia nerki bądź trzustki w ramach umowy szpitalnej na poziomie 60 proc. odpowiedniej JGP.

Jest to rozwiązanie analogiczne do funkcjonującego już rozliczania dwóch JGP w sytuacjach uzasadnionych klinicznie.

Kolejne zmiany wynikają z przyznania świadczeniodawcy możliwości odwołania się do prezesa NFZ od stanowiska dyrektora Oddziału Funduszu w sprawie wyrażenia zgody na realizację wniosku o indywidualne rozliczenie świadczenia. Prezes Funduszu może zweryfikować stanowisko dyrektora Oddziału Wojewódzkiego, ale wyłącznie pod względem formalno-prawnym.

Więcej: www.nfz.gov.pl

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH