NFZ o stosowaniu ordynacji lekowej bez obecności pacjenta

Nie będzie kwestionowane udzielanie i sprawozdawanie porad oznaczonych kodami: Z76.0 - Powtórne recepty lub Z71.0 - Osoby konsultujące się w imieniu innej osoby, według klasyfikacji ICD-10 - przypomina na swojej stronie internetowej NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia podał w komunikacie, że przedstawia ponownie stanowisko w tej sprawie w związku z prezentowaną w mediach informacją Federacji Porozumienie Zielonogórskie o zaprzestaniu od 1 września 2013 roku stosowania ordynacji lekowej bez obecności pacjenta.

NFZ wyjaśnia, że podczas spotkania w dniu 31 lipca br. poinformowano przedstawicieli Federacji, iż nie będzie kwestionowane udzielanie i sprawozdawanie porad oznaczonych kodami: Z76.0 - Powtórne recepty lub Z71.0 - Osoby konsultujące się w imieniu innej osoby, według klasyfikacji ICD-10

Jednocześnie przekazano stanowisko Funduszu, zgodnie z którym porady te nie będą kwalifikować się do rozliczenia stawki kapitacyjnej z zastosowaniem współczynnika 3.0. Celem wprowadzenia trzykrotności stawki podstawowej było zrównoważenie ponoszonych przez świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej kosztów wzmożonej opieki na pacjentami przewlekłe chorymi na choroby układu krążenia i cukrzycę.

W przypadku zaocznego wystawiania recept trudno jest takie zwiększone koszty zidentyfikować i zaakceptować, szczególnie wobec faktu, że przeprowadzone weryfikacje niejednokrotnie wykazywały ordynowanie przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej leków pacjentom przebywającym w szpitalu.

Jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że w sytuacjach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta porada lekarska (np. związana wyłącznie z ordynacją lekową) powinna być udzielona w miejscu zamieszkania pacjenta. Porada domowa, zgodnie z dotyczącymi pacjenta wskazaniami, jest świadczeniem kwalifikującym do stosowania zwiększonej stawki kapitacyjnej.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH