NFZ o rozwiązaniu umowy z  EuroMedic Medical Center

Narodowy Fundusz Zdrowia zerwał umowę z prywatnym szpitalem EuroMedic Medical Center. Jak wyjaśnia płatnik na decyzję wpłynęły wyniki kontroli przeprowadzonej w placówce.

W przesłanym nam oświadczeniu Śląski Oddział Wojewódzki NFZ wyjaśnia, że  decyzję o rozwiązaniu umowy podjęto na skutek: kontroli świadczeniodawcy  przeprowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Wyniki tej kontroli wykazały, iż w toku sześciu postępowań konkursowych EuroMedic Medical Center dr n. med. Tomasz Ludyga podał nieprawdziwe i niezgodne ze stanem faktycznym informacje oraz przedłożył nierzetelne dokumenty, które miały istotny wpływ na zawarcie umowy.

W związku z informacjami medialnymi, z których wynika, że zerwanie umowy z lecznicą dotknie najbardziej ponad 4000 pacjentów oczekujących na wysokospecjalistyczne zabiegi, którzy pozbawieni zostaną szansy na szybką pomoc medyczną Śląski Oddział Wojewódzki NFZ pragnie uściślić, że zgodnie z danymi na koniec grudnia przekazanymi przez EuroMedic do Śląskiego OW NFZ, pacjentów oczekujących na zabiegi w ramach zakresów świadczeń wypowiedzianych pod koniec września (kardiologia, kardiochirurgia, chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa, ortopedia i traumatologia) było łącznie 317.

W rozpowszechnianym stanowisku dr. T. Ludygi pojawia się również informacja, iż wbrew temu co pisze w uzasadnieniu swej decyzji prezes NFZ, nie dostrzegamy poważnej analizy stanu faktycznego, a jedynie powtórzenie nieprawdziwych informacji i insynuacji podsuniętych przez dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Grzegorza Nowaka, zaczerpniętych z pisma przewodniego, którym opatrzył nasze zażalenie.

Śląski OW NFZ dementując słowa o rzekomych nieprawdziwych informacjach i insynuacjach dyrektora Grzegorza Nowaka informuje, iż z uzasadnienia decyzji prezesa NFZ o nieuwzględnieniu zażalenia szpitala wynika, że: w par. 6 ust. 2 umowy strony określiły, że każda z nich może rozwiązać umowę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W konsekwencji powyższego wiążąca strony umowa uprawnia każdą z nich do jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przy czym ani umowa, ani ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie nakładają obowiązku podania drugiej stronie przyczyny złożenia oświadczenia w przedmiocie wypowiedzenia.

Powyższe nie oznacza jednak, iż decyzja o rozwiązaniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia została podjęta w sposób arbitralny bez żadnego uzasadnienia.

W tym miejscu przywołać należy przepis art. 149 ust. 1 pkt 7 ustawy o świadczeniach, zgodnie z którym odrzuca się ofertę, jeżeli oferent lub oferta nie spełniają wymaganych warunków określonych w przepisach prawa oraz warunków określonych przez Prezesa NFZ na podst. art. 146 ust. 1 pkt 3.

Wbrew twierdzeniom dr. T. Ludygi, decyzja prezesa NFZ nie opierała się na nieprawdziwych informacjach i insynuacjach podsuniętych przez dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, a składający zażalenie zapewne dobrze zdaje sobie sprawę z przyczyn złożonego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, ponieważ również otrzymał wystąpienie pokontrolne CBA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH