Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowana została analiza realizacji szpitalnych świadczeń kardiologicznych ze szczególnym uwzględnieniem kardiologii interwencyjnej.

Głównym celem analizy, jak podkreślają autorzy dokumentu, była weryfikacja hipotezy o istotnym znaczeniu kardiologii interwencyjnej dla wysokiej dynamiki przyrostu nakładów na świadczenia kardiologiczne na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Jednym z argumentów przemawiających za przeprowadzeniem tej analizy jest tocząca się dyskusja o skutkach odległych interwencji kardiologicznych dla pacjenta.

Analizie poddano świadczenia szpitalne z zakresu kardiologii, ze szczególnym uwzględnieniem kardiologii interwencyjnej. Kardiologia stanowi zakres świadczeń, który pochłania najwięcej nakładów w obrębie całego leczenia szpitalnego, a jej udział w wartości wszystkich zakresów (z wyłączeniem chemioterapii i programów lekowych) stanowił w 2012 roku ok. 11,5 proc.

Dane odnoszące się do całości świadczeń kardiologicznych w leczeniu szpitalnym pokazują bardzo duży roczny wzrost nakładów w okresie ostatnich ośmiu lat - z ok. 1 mld zł w 2004 r. do prawie 3 mld zł w 2012 roku.

Systematycznie rośnie udział procentowy wartości umów w leczeniu szpitalnym z 8,3 proc w 2004 r. do ok. 11,6 proc. w 2013 r. Widoczny jest także znaczny wzrost wartości realizowanych świadczeń interwencyjnych w leczeniu OZW, zwłaszcza w okresie 2009-2012, a tym samym wzrost ich udziału z 33 proc do 39 proc ogólnej wartości świadczeń z zakresu kardiologii. W badanym okresie spada natomiast udział świadczeń planowej kardiologii interwencyjnej z 25 proc. w 2008 r. do 18 proc. w 2012 r.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH