NFZ o JGP: rzetelna informacja = właściwe zarządzanie

System JGP dostarcza informacji niezbędnych do racjonalnego zarządzania ochroną zdrowia - przekonywał w środę (13 października) podczas konferencji "Jednorodne Grupy Pacjentów - kierunki rozwoju" Maciej Dworski z NFZ.

Dworski podkreślił, że nie można racjonalnie zarządzać systemem ochrony zdrowia bez rzetelnej informacji na temat świadczonych usług. Dane uzyskane dzięki JGP mają  usprawnienić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej przede wszystkim w dysponowaniu środkami w skali kraju.

Katarzyna Wiktorzak, kierownik projektu JGP twierdzi, że dzięki temu systemowi NFZ ma informacje, co dzieje się z pacjentem podczas hospitalizacji.

–  Świadczeniodawca wskazuje nam procedury, który zostały wykonane podczas hospitalizacji i określa diagnozę. Jest to bardzo dobre źródło informacji, zarówno dla Ministerstwa Zdrowia, który planuje politykę zdrowotną kraju, dla NFZ, bo wiemy jak lokować środki, jak i dla szpitali, które widzą, co je najwięcej kosztuje – wyjaśniła Wiktorzak.

Działanie systemu pozytywnie ocenia dyrektor szpitala zakonu Bonifratrów w Katowicach, Jolanta Jaszczurowska. Jej zdaniem JGP poprawiły systematykę prowadzenia dokumentacji medycznej w szpitalach i wymusiły na dyrektorach lepszą ocenę kosztów pod względem efektywności leczenia pacjenta.

W ocenie Jaszczurkowskiej minusem systemu jest to, że nie umożliwia on porównywania kosztów leczenia z innymi szpitalami.

– Szpitale obawiały się, że po wprowadzeniu JPG spadnie poziom finansowania świadczeń zdrowotnych, jednak tak się nie stało – zaznacza dyrektor szpitala Bonifratrów. 

Do systemu JGP zostały wprowadzone nowe grupy, m.in. obejmujące rehabilitację. NFZ planuje rozszerzenie systemu również na inne rodzaje świadczeń, m.in. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. JGP na razie obejmuje tylko leczenie szpitalne.

System rozliczeń NFZ ze szpitalami, oparty o Jednorodne Grupy Pacjentów, działa od lipca 2008 r. Przyporządkowuje on pacjentów z różnymi dolegliwościami do grup, których leczenie wiąże się z jednolitymi kosztami i podobnym podejściem diagnostycznym. Grupy wyznacza się na podstawie rozpoznania procedur medycznych, jakie będą wykorzystywane w leczeniu oraz wieku pacjenta i czasu pobytu w szpitalu.

NFZ wprowadzając nowe zasady przewidywał, że wymuszą one na ZOZ-ach zwiększenie efektywności pracy. Ich celem było także uproszczenie zasad rozliczania szpitali, zmniejszenie liczby pozycji katalogowych, wprowadzenie jednoznacznych definicji i opisów świadczeń, a zatem poprawienie rentowności ZOZ-ów. NFZ przekonywał, że pod warunkiem właściwego kodowania procedur, system JGP gwarantuje wzrost przychodów. System JGP jest zalecany do rozliczeń ze szpitalami przez UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH