NFZ: nowe zarządzenia ws. umów na opiekę paliatywną i hospicyjną Fot. PTWP

W czwartek (26 października) NFZ opublikował dwa zarządzenia prezesa ws. zmian w warunkach zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna.

W zarządzeniu Nr 83/2017/DSOZ zmieniającym zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna, uchyla się § 3.

W uzasadnieniu czytamy, że zmiana jest konsekwencją wydania przez ministra zdrowia zalecenia usunięcia nieprawidłowości w regulacji. Wprowadzając nowy zakres świadczeń, jakim jest „Perinatalna opieka paliatywna”, należało mieć bowiem na uwadze, iż umowy na realizację świadczeń można zawierać ze świadczeniodawcami po uprzednim przeprowadzeniu postępowań w trybie konkursów ofert lub rokowań, w przeciwnym przypadku umowa o udzielanie świadczeń jest nieważna w części wykraczającej poza przedmiot postępowania w sprawie zawarcia takiej umowy, na co wskazuje art. 155 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zarządzenie Nr 107/2017/DSOZ, także zmieniające zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna, nadaje punktowi 7 w § 11 brzmienie: "Podstawą rozliczenia świadczeń w ramach perinatalnej opieki paliatywnej na rzecz rodziców dziecka będącego w fazie prenatalnej i tegoż dziecka, są wskazania medyczne opisane na skierowaniu wydanym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego”.

Z kolei w tym przypadku uzasadnienie brzmi: "Przepis w nowym brzmieniu usuwa wątpliwości w zakresie miejsca pracy lekarza wystawiającego skierowanie, bowiem nie wprowadza w tym zakresie ograniczeń, tj. nie zawęża kręgu lekarzy uprawnionych do kierowania świadczeniobiorców do perinatalnej opieki paliatywnej".

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH