NFZ: nie ma cięć w kardiologii, jest dofinansowanie transplantologii

NFZ opublikował zarządzenie prezesa w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne. Nie ma w nim obniżki wyceny procedur kardiologii inwazyjnej, obecnej w projekcie jeszcze w zeszłym tygodniu. Zostało wsparcie dla transplantologii.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, 30 czerwca projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zawierał propozycję obniżenia wartości punktowej czterech procedur związanych z inwazyjnym leczeniem ostrego zespołu wieńcowego i trzech związanych z angioplastyką. Rozwiązanie to spotkało się z krytyką środowiska kardiologicznego.

Magdalena Stawarska z biura prasowego centrali NFZ tłumaczyła nam, że projekt zarządzenia nie został zakwalifikowany do wejścia w życie ze względu na uwagi, zebrane w ramach (trwających do 30 czerwca) konsultacji.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, podkreślał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że Fundusz stale monitoruje rzeczywiste koszty procedur. Przypomniał, że w projekcie zarządzenia obniżającego wycenę niektórych świadczeń kardiologicznych podwyższone zostało finansowanie procedur transplantacyjnych.

Cięcie wyceny świadczeń kardiologicznych zostało ostatecznie z zarządzenia usunięte, natomiast wsparcie dla transplantologii pozostało. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 2011 r.

Leczenie ostrych zespołów wieńcowych nie jest limitowane przez NFZ, w ostatnich latach powstało sporo nowych ośrodków kardiologii inwazyjnej. Prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii zwracał uwagę na fakt, że w Polsce działa około 120 pracowni hemodynamiki. Jego zdaniem dalsze zwiększanie liczby tych ośrodków może prowadzić do obniżenia standardów świadczonych w nich procedur.

Z drugiej strony profesor Opolski jest przekonany, że zmniejszenie wyceny świadczeń nie poprawiłoby sytuacji. Za to budżety ośrodków wykonujących procedury kardiologii inwazyjnej zmniejszyłyby się, w zależności od profilu zabiegów, od 10 do 15 proc.

Przypomnijmy, że - jak tłumaczył nam wcześniej Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Centrali NFZ - płatnik zamierzał obniżyć wycenę stentów.

- Dodatkowo obserwujemy "epidemię" sprawozdawczości ostrego zespołu wieńcowego, która nie znajduje pokrycia w rzeczywistej zachorowalności - zwracał uwagę rzecznik NFZ. I  dodawał, że nie tylko w opinii NFZ, ale także środowiska kardiologicznego, wiąże się to właśnie z wygórowaną wyceną procedur.

Więcej: www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH