Prezydent Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 25 września nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającą nowe zasady podziału środków na leczenie na poszczególne odziały NFZ.

Fundusz ma 30 dni na przygotowanie nowego planu finansowego na 2010 rok, który będzie uwzględniać zmieniony algorytm podziału środków na leczenie.

Ministerstwo Zdrowia przesłało do konsultacji projekt rozporządzenia, które określa dokładny wzór algorytmu. Jest on opracowany wyłącznie na podstawie danych demograficznych i epidemiologicznych charakterystycznych dla danego województwa (np. liczby ubezpieczonych, ich płci, wieku, najczęściej występujących zagrożeń chorobowych).

Nowy algorytm nie uwzględnia,, tak jak było to w latach poprzednich, tzw. wskaźnika dochodowego. Jego usunięcie ma spowodować, że te odziały Funduszu, które tradycyjnie dostawały najmniej środków na leczenie, będą dysponować większymi budżetami. Dzięki temu w 2010 roku więcej pieniędzy trafi między innymi do świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego oddziału NFZ. Na zmianie algorytmu stracą natomiast Mazowsze i Śląsk.

Podpisanie przez prezydenta zmienionej ustawy określającej nowe zasady podziału środków na leczenie umożliwia również aneksowanie przez NFZ tegorocznych umów ze świadczeniodawcami na przyszły rok. Ponieważ muszą one być podpisane do końca grudnia, istniało zagrożenie, że zbyt późne przygotowanie planu finansowego opracowanego na podstawie zmienionego algorytmu uniemożliwi przeprowadzenie pełnego procesu kontraktowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH