NFZ łata dziurę w budżecie: najpierw uruchomienie funduszu zapasowego, potem... Prezes NFZ, Jacek Paszkiewicz: - Wystąpiłem do ministra zdrowia i ministra finansów o zwiększenie składki zdrowotnej.

Fundusz nie ukrywa: wszystko wskazuje na to, że planowane przychody NFZ na rok 2010 będą niższe od ujętych w planie finansowym na rok 2009 o około 1,8 mld zł. Z prognozy wynika, że podział środków na tym poziomie pomiędzy oddziały wojewódzkie płatnika byłby niemożliwy.

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mówi wyraźnie, że planowane koszty finansowania świadczeń przez dany oddział wojewódzki Funduszu nie mogą być niższe od tych, które oddział pokrył w roku poprzednim.

Jedynym wyjściem wydaje się zatem wyrównanie niedoborów finansowych dla poszczególnych oddziałów z funduszu zapasowego z lat 2005-2007, w ramach którego udało się zgromadzić 2,7 mld zł. To sprawę załatwi, ale tylko w 2010 r. Prawdziwym problemem będzie rok 2011, w którym nie będzie już z czego załatać dziury w budżecie. - Nie ma innego wyjścia: od 2011 r. powinna wzrosnąć składka zdrowotna - zapowiedział we wtorek (7 lipca) prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

- Wpływy ze składki zdrowotnej były analizowane w skali pięciu miesięcy br., tj. do maja - mówi Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ. - Badaliśmy je w dwóch układach. W porówaniu z rokiem ubiegłym okazało się, że niedobór składki wyniósł w tym czasie 172 mln zł, a w odniesieniu do 1/12 planu finansowego Funduszu zabrakło 618 mln zł. Podstawą planu finansowego na rok następny są prognozy przychodu oraz plany finansowe oddziałów wojewódzkich NFZ.

Nadzieja w funduszu zapasowym
Z przedstawionej przez Fundusz prognozy finansowej na lata 2009-2012 wynika, że już w tym roku istnieje potrzeba uruchomienia środków z funduszu zapasowego. Do nakładów na świadczenia zdrowotne w wysokości 53,4 mld zł planowane jest dołożenie około 1 mld zł, co pozwoli utrzymać poziom finansowania. Rok 2010 ma być znacznie gorszy: projekt planu finansowego zakłada, że do przychodów w wysokości 51,4 mld zł trzeba będzie dołożyć 2,7 mld zł, co wyczerpie cały fundusz zapasowy, ale zwiększy pulę środków do odpowiedniego pułapu.

- Byłoby to o 600 mln zł więcej, niż wynosi obecny plan finansowy NFZ - podkreśla dyrektor Jarnutowski.

Prognoza przychodów Funduszu na rok 2011 to 57,1 mld zł, a na rok 2012 59,5 mld zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH