NFZ: kontrola w krakowskim szpitalu nie paraliżuje pracy oddziałów Fot. archiwum

Kontrola w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jest przeprowadzana nie po raz pierwszy i nie paraliżuje pracy oddziałów kardiologicznych - twierdzi małopolski NFZ. Radio RMF poinformowało, że kontrolę wszczęto na polecenie prokuratury i ma związek z lekarzem Jerzego Ziobry.

Radio podało, że w szpitalu jest "paraliż oddziałów kardiologicznych" w związku z przeprowadzaną kontrolą NFZ; kontrolerzy mieli zażądać kilkudziesięciu tysięcy kart chorobowych pacjentów, którzy byli tam leczeni w ciągu 10 ostatnich lat. W ocenie radia kontrolę wszczęto na polecenie prokuratury i ma ona związek ze sprawą śmierci Jerzego Ziobry - ojca ministra sprawiedliwości.

Do informacji tych odniósł się małopolski oddział NFZ.

"Nieprawdą jest, że jest to pierwsza kontrola w Szpitalu Uniwersyteckim, ponadto trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że paraliżuje ona prace oddziałów kardiologicznych" - napisano w komunikacie przesłanym PAP.

"Każda kontrola prowadzona przez fundusz jest rozłożona w czasie, po to, aby umożliwić z jednej strony przekazanie dokumentacji, a drugiej jej rzetelną analizę" - dodano.

Fundusz wskazał, że w ciągu ostatnich trzech lat kontrolę w szpitalu przeprowadzano 14 razy, w tym w 2015 r. również na oddziałach kardiologicznych.

"Nigdy nie zgłaszano, że prowadzone kontrole powodują problemy w pracy poszczególnych oddziałów" - zaznaczono.

Małopolski NFZ przypomniał, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych "NFZ jest zobowiązany do kontroli realizacji świadczeń w podmiotach, z którymi zawarł umowy na realizację świadczeń - w tym w uzasadnionych przypadkach na zlecenie innych instytucji (Rzecznik Praw Pacjenta, Ministerstwo Zdrowia, organy ścigania)".

Zakres tych kontroli poza ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej określa także Kodeks cywilny - "jeśli chodzi o możliwość czasową dochodzenia roszczeń majątkowych, w tym w wyniku przeprowadzonej kontroli".

"Wszyscy świadczeniodawcy, z którymi NFZ współpracuje wiedzą o tym. W trakcie prowadzonych kontroli fundusz analizuje dokumentację medyczną, dostarczaną co do zasady przez pracowników administracji placówek medycznych. Nie ma to zatem wpływu na proces leczenia pacjentów, czy zakłócenie pracy kontrolowanych oddziałów. Pacjenci nie muszą mieć obaw, ze inaczej będzie w tym przypadku" - zapewnia NFZ.

Fundusz zaznacza, że pacjenci szpitala nie zgłaszali problemów związanych z dostępem do świadczeń na kontrolowanych oddziałach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH