Na stronie internetowej NFZ opublikowany został w piątek (25 września) komunikat, w którym "w związku z dystrybucją nieprawdziwych informacji dotyczących przyczyn wzrostu wydatków NFZ na refundację leków w pierwszym półroczu 2009 roku" Fundusz wyjaśnia...

„Wzrostu wydatków NFZ na refundację leków nie należy wiązać ze zmianą zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej i wprowadzeniem współczynnika 3.0 do rozliczania pacjentów z przewlekłymi chorobami kardiologicznymi oraz cukrzycą.

W porównaniu z analogicznym okresem w 2008 r. nakłady NFZ na refundację leków stosowanych w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego wzrosły o 12,57%, co stanowi 64 mln zł. Z kolei wzrost wydatków płatnika na leki refundowane w związku z leczeniem cukrzycy wyniósł 6 proc., co przekłada się na sumę 20 mln zł (insuliny - wzrost wydatków o 6%, środki doustne - 7,76%).  Zatem wzrost wydatków NFZ w pierwszym półroczu 2009 r. na refundację leków stosowanych w leczeniu cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego to suma 84 mln zł. Podobną dynamikę wzrostu wydatków na poszczególne grupy leków obserwowano w poprzednich latach, zatem odnotowany w pierwszym półroczu 2009 r. wzrost wydatków refundacyjnych na leki stosowane w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy nie stanowi żadnego szczególnego zjawiska. Dla porównania w pierwszym półroczu 2009 r. wzrost wydatków refundacyjnych na absorbenty stosowane w chorobach jelit wyniósł 100%, na leki stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego - 35%, a na multiwitaminy z dodatkami innych substancji aż 247%.

Wzrost wydatków NFZ na refundację leków wiąże się również ze zmianami dokonywanymi na listach leków refundowanych, jakie obowiązują od 1 marca 2009 r. W chwili obecnej trudno jest jednak dokładnie oszacować wysokość tych  wydatków, ponieważ zbyt krótki jest okres obowiązywania ww. zmian aby dokonać miarodajnych analiz. Największy wzrost wydatków refundacyjnych związanych z wprowadzonymi od marca zmianami dotyczy leku stosowanego w jaskrze oraz preparatu stosowanego w ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (zmiana  30% odpłatności na ryczałtową)”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH