NFZ będzie premiować szkolne gabinety dentystyczne

W Polsce jest niespełna 650 szkolnych gabinetów dentystycznych. By było ich więcej, NFZ będzie przyznawać dodatkowe punkty za lokalizację gabinetu na terenie szkoły. Zdaniem NRL wątpliwe jest jednak, by przyczyniło się to do polepszenia stanu uzębienia dzieci.

Nowe zarządzenie prezesa NFZ w sprawie gabinetów dentystycznych obowiązuje od piątku. Pozwala ono na przyznanie dodatkowych punktów świadczeniodawcom ubiegającym się o umowę zarówno w zakresie usług dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, jak i w zakresie usług ogólnostomatologicznych, a więc także dla dorosłych.

- Zależy nam na tym, aby jak największa liczba dzieci miała dostęp do opieki stomatologicznej w swoich szkołach. Chodzi przede wszystkim o stworzenie warunków do skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej oraz wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy u dzieci i młodzieży. Liczymy, że dzięki zarządzeniu uda się uruchomić szkolne gabinety, szczególnie w tych oddziałach wojewódzkich, w których dostępność do świadczeń stomatologicznych w szkołach jest niewystarczająca - podkreśla prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk.

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej obrany przez NFZ kierunek zmian jest dobry, ale ich realizacja niezbyt przemyślana.

- Pozytywnie należy ocenić fakt, że w końcu zainteresowano się problemem opieki stomatologicznej nad polskimi dziećmi. Dobrze, że wprowadza się dodatkową punktację dla chętnych do prowadzenia gabinetów dla dzieci i młodzieży w szkołach. Wątpię jednak, czy ten sposób przyczyni się istotnie do polepszenia stanu uzębienia najmłodszych - oceniła wiceprezeska NRL Agnieszka Ruchała-Tyszler.

Dodała, że promowanie gabinetów szkolnych w kontraktowaniu może być zachętą do otwierania nowych praktyk, ale należy pamiętać, że dotąd nie rozwiązano innych problemów, jak np. możliwość leczenia niepełnoletniego bez obecności rodzica bądź opiekuna prawnego, czy możliwość funkcjonowania gabinetów szkolnych już po zamknięciu szkoły.

- Należałoby też wcześniej pomyśleć o akcjach zwiększających świadomość i znajomość potrzeb zdrowotnych wśród dorosłych i dzieci, bo to w Polsce jest dziedzina kulejąca dużo bardziej niż sama dostępność do opieki stomatologicznej. Należałoby promować wszystkie placówki, które są ukierunkowane na profilaktykę i leczenie dzieci - podkreśliła.

W jej ocenie trudno dziś powiedzieć, czy i ile dodatkowych środków będzie przeznaczonych na ten cel, i czy czasem nie będzie tak, że finansowanie procedur w szkołach spowoduje ograniczenie i tak szczupłej puli świadczeń dla dorosłych poprzez przesunięcie tych samych pieniędzy w inny zakres.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH