NFZ: PESEL skróci kolejki do specjalistów. Lekarze mówią - niekoniecznie

NFZ ocenia, że weryfikacja po numerze PESEL pacjentów czekających na wizytę do specjalisty, skróci kolejki do poradni. Innego zdania są lekarze.

2 stycznia wchodzi w życie nowela rozporządzenia ministra zdrowia określająca, jakie informacje muszą gromadzić, a następnie przekazywać do Funduszu lecznice (DzU nr 215, poz. 1273). Nowością, która ma usprawnić funkcjonowanie kolejek, jest wysyłanie przez zarządzających poradniami do wojewódzkich oddziałów NFZ list pacjentów czekających na wizytę - z imieniem, nazwiskiem oraz numerem PESEL. 

Ta zmiana ma sprawić, że płatnik, już na poziomie wojewódzkim, będzie zorientowany, czy pacjent nie zapisuje się do kilku kolejek jednocześnie. Zdarza się bowiem bardzo często, że pacjenci zapisują się do kilku lekarzy tej samej specjalności, chcąc jak najszybciej doczekać się konsultacji. Kiedy zbliża się termin, wybierają najdogodniejszy, ale nie odwołują pozostałych wizyt. Obecnie będą mogli czekać na przyjęcie tylko do jednego specjalisty.

Lekarze nie bardzo wierzą, że wprowadzona zmiana skróci czas oczekiwania na wizytę. Ministerstwo Zdrowia chce bowiem, aby od przyszłego roku dłużej badali pacjentów. Na jednego chorego psychicznie psychiatra powinien np. przeznaczyć 60 minut, internista natomiast nie może badać chorego krócej niż 15 minut.

Obecnie na konsultacje u specjalisty pacjenci czekają miesiącami. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie na wizytę u kardiologa trzeba było np. czekać we wrześniu br. aż 176 dni. Z kolei w lubelskim ZOZ MSWiA na wizytę czekają 882 osoby. W stolicy największe kolejki są do endokrynologa, kardiologa i alergologa. W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej na wizytę u tych specjalistów trzeba czekać 3-4 miesiące.

Fundusz przypomina również zarządzającym, że aby zdążyć na czas, lecznice już powinny zmienić systemy informatyczne bądź kupić nowe oprogramowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH