Może paść emigracyjny rekord? Fot. PTWP

Jeszcze w 2015 roku chce opuścić Polskę 1,275 mln obywateli - wynika z raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków" z marca 2015 r. - informuje dziennik Metro.  Wyjeżdżają inżynierowie, lekarze, specjaliści do opieki nad osobami starszymi m.in. pielęgniarki.

Wyjazdowy rekord ustanowiliśmy w 2007 r., kiedy za granicą przebywało prawie 2,3 mln Polaków. Potem przez kilka lat fala emigracji malała. Ostatnie dane GUS pochodzą z 2013 r. Wtedy za granicą przebywało aż 2,2 mln osób.

Według prognoz najgorsze jest dopiero przed Polską. Jeszcze w tym roku chce wyemigrować 1,275 mln obywateli naszego kraju. Jeśli tak się stanie, nie tylko pobijemy rekord sprzed ośmiu lat, ale ustanowimy nowy. Bo po raz pierwszy liczba Polaków, którzy wybrali życie za granicą, przekroczyłaby 3 mln.

Główny kierunek to Wielka Brytania. Polacy pracują nie tylko na przysłowiowym zmywaku, ale też w hotelarstwie, budownictwie, handlu. Wyjeżdżają inżynierowie, lekarze, specjaliści do opieki nad osobami starszymi m.in. pielęgniarki.

Plany wyjazdowe mają głównie młodzi. Aż 63 proc. osób gotowych do spakowania walizek nie przekroczyło 35 lat. 

Z danych przedstawionych w Sejmie w czwartek (23 kwietnia) przez wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego wynika natomiast, że  skala emigracji pielęgniarek za granicę - w ocenie ministra - nie jest masowa. Jak powiedział, od maja 2004 r., tj. od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, do końca ub.r. izby pielęgniarskie wydały niewiele ponad 18 tys. zaświadczeń na potrzeby uznawania kwalifikacji zawodowych w UE.

- Ale to jeszcze niewiele znaczy, bo można wziąć to zaświadczenie i nie wiadomo co z nim robić. Natomiast w praktyce, ze statystyk unijnych wynika, że w krajach UE polskie pielęgniarki zwróciły się o decyzję w sprawie uznania kwalifikacji w 4719 przypadkach, z czego uznano 3608. Tak więc w stosunku do populacji pielęgniarek zatrudnionych w systemie jest to jedynie ok. 1,5 proc. Natomiast nie wykluczam, że ta liczba może rosnąć - powiedział.

Więcej: www.metro.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH