Mogilno: sprzeciw wobec uchwały o harmonogramie restrukturyzacji szpitala

Zarząd Powiatu w Mogilnie podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia harmonogramu planowanych działań restrukturyzacyjnych w SP ZOZ w Mogilnie. Zaprotestował radny. Uważa, że pominięta została rada powiatu a restrukturyzacja jest pozorna.

Harmonogram restrukturyzacji zakładał m.in. redukcję 31 etatów,  likwidację POZ w Przychodni nr 2 w Mogilnie oraz Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Józefowie (przeniesienie lekarza do Przychodni Rejonowej nr 1 w Mogilnie), sukcesywne zmniejszanie ilości łóżek w ZOL do 25 oraz zmniejszanie ekip sprzątającej i techniczno-gospodarczej.

Radny Przemysław Zowczak zaapelował o wycofanie się zarządu z tej uchwały. Zwrócił uwagę, że w jej podejmowaniu niezgodnie z prawem została pominięta rada powiatu mogileńskiego a restrukturyzacja jest jedynie pozorna.

- To co szumnie zostało nazwane restrukturyzacją jest w rzeczywistości planem zwolnienia kilkudziesięciu osób, a harmonogram wprowadzania zmian obejmuje jedynie 4-5 miesięcy działania spzoz. W uchwale nie uwzględniono również ani zadań wpisanych do budżetu powiatu, ani tych ujętych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego - wylicza Przemysław Zowczak.

Wskazuje również, że wzrost kosztów, który przyniosło m.in. wejście w życie ustawy o działalności leczniczej, przekracza oszczędności, jakie miała przynieść restrukturyzacja.

- Zarząd powiatu nie ma koncepcji działania szpitala ani w kolejnych miesiącach 2012 r., ani w najbliższych latach. Co do kierunku, w którym pójdą działania naprawcze w spzoz, wypowiedzieć się powinna rada powiatu, a ta została zupełnie pominięta - mówi radny.

Dlatego radny Zowczak zwrócił się do wojewody o sprawdzenie, czy przyjęcie harmonogramu zmian przez zarząd powiatu było zgodne z prawem.

Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes stwierdziła, że ''uchwała Zarządu powzięta została istotnie bez podstawy prawnej''. Wskazała też, że ''w ocenie organu nadzoru Zarząd Powiatu w Mogilnie działając bez upoważnienia ustawowego istotnie naruszył prawo''.

Wicestarosta mogileński Tadeusz Szymański wyjaśnił wojewodzie, że uchwała nie ingeruje w niczyje kompetencje, zwłaszcza Rady Powiatu, a stanowi ''porządek zamierzeń wobec SPZOZ''.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wicestarosta Szymański informuje, że uchwała podjęta przez zarząd przyjęła harmonogram restrukturyzacji w SP ZOZ.

- Harmonogram restrukturyzacji został opracowany przez dyrektora szpitala na podstawie wyników audytu. Chcieliśmy nadać harmonogramowi pewną rangę i umocnić dyrektora w jego realizacji, dlatego przyjęliśmy harmonogram w formie uchwały. Zależało nam, żeby zaakcentować, że zarząd popiera te działania. Z konsultacji z prawnikiem wynikało, że jedyną formą, w której możemy to zrobić, jest uchwała zarządu - mówi wicestarosta Szymański.

Nowa ustawa o działalności leczniczej jest mało precyzyjna i nie mówi o zmianach wewnątrz działającego podmiotu a głównie o jego przekształcaniu.

- Uchwała zarządu była uchwałą opiniującą i  był to jedyny sposób, żeby podkreślić poparcie dla działań restrukturyzacyjnych dyrektora SPZOZ w Mogilnie - podkreśla wicestarosta.

Przyznaje jednak, że póki co efekty restrukturyzacji zniweczyły częściowo podwyżki składki rentowej, ceny leków, energii, paliwa.

- To na co liczyliśmy, że zaoszczędzimy dzięki restrukturyzacji „zjadły” podwyżki. Musieliśmy też wypłacić pracownikom odprawy oraz przenieść poradnię rehabilitacyjną do nowych pomieszczeń. Na razie nie widać finansowych efektów restrukturyzacji, ale liczymy na to, że w dalszej perspektywie one się pojawią - mówi Tadeusz Szymański.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH