Modernizacja szpitala - to nie zawsze przekłada się na wyższy kontrakt z NFZ

NFZ w kontraktowaniu świadczeń powinien, zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kierować się w dużej mierze ich jakością. Część szpitali poprawiało standard usług licząc na lepszy kontrakt z Funduszem. Nie wszędzie jednak modernizacja szpitala zaowocowała większymi środkami na leczenie.

Andrzej Troszyński, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że art. 148 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mówi o wzięciu pod uwagę przy porównywaniu ofert przez NFZ w szczególności: ciągłości, kompleksowości, dostępności, jakości udzielanych świadczeń, kwalifikacji personelu, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, jak również ceny i liczby oferowanych świadczeń.

– I jeśliby się wczytać w załącznik do zarządzenia prezesa NFZ w tej kwestii, to nie jest on niczym innym, jak tylko przełożeniem na ranking tych właśnie ustawowych kryteriów – mówi nam Andrzej Troszyński.

Jak przekonuje waga punktów za jakość, inaczej mówiąc standard usług, w ocenie ofert ma się tak do wagi punktów cenowych, jak 70:30.

Nie wszędzie jednak udało się nagrodzić placówki za modernizowanie oddziałów i podnoszenie standardu usług satysfakcjonującym je kontraktem.

Pacjenci dopisali
Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie na początku zeszłego roku zaryzykowała i postanowiła zamiast łatać dziury, wybudować od podstaw supernowoczesną pracownię.

Nowy zakład terapii i diagnostyki endoskopowej w bełchatowskim szpitalu, przedstawia widok rzadko spotykany w polskich placówkach medycznych. Na ponad 300 m kw zaprojektowano pracownie, sanitariaty, punkt rejestracji, pomieszczenia, w których pacjenci  przygotowują się do badania oraz salę wybudzeń z 4 stanowiskami.

Uruchomienie zakładu pochłonęło około 2,2 mln zł. Modernizację sfinansowano ze środków własnych oraz pieniędzy pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Urzędu Miasta Bełchatowa oraz PGE Elektrownia Bełchatów.

Szpital Wojewódzki w Bełchatowie, między innymi dzięki konsekwetnej polityce moderniacyjnej, z roku na rok przyjmuje coraz większą liczbę pacjentów korzystających z jego usług. Aż 30,4 tys. pacjentów skorzystało w zeszłym roku z opieki w tej placówce. To więcej o prawie tysiąc niż w 2009 r. Nie zmienia się trójka  szpitalnych „liderów” – najwięcej chorych przyjęły oddziały ginekologiczno-położniczy (przy 54 łóżkach aż 2991 pacjentek), urologiczny ( 2717 osób na 27 miejsc na oddziale) oraz kardiologiczny (37 łóżek i 1977 przyjętych chorych).
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH