W 2009 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z powodu cięć budżetowych otrzyma dotację niższą o 99 mln zł niż zakładano.

Cięcia nie mogą objąć dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundacji składek ZUS. Jego realizacja jest bowiem zagwarantowana ustawą z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.). Na ten cel PFRON przeznaczy w tym roku 3,7 mld zł, czyli o 700 mln zł więcej.

Wszystko wskazuje na to, że PFRON będzie musiał ograniczyć środki na realizację własnych programów na rzecz osób niepełnosprawnych. W tym roku kwota przeznaczona na te programy wynosi 301 mln i jest o połowę niższa od ubiegłorocznej.

Już wiadomo, że nie będzie w tym roku naboru wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu przez osoby niepełnosprawne w ramach pilotażowego programu Sprawny dojazd.

Fundusz prowadzi ponadto m.in. program Student, dzięki któremu pomoc na kształcenie otrzymują niepełnosprawni studenci, oraz program Uczeń na wsi, którego celem jest poprawa warunków kształcenia niepełnosprawnych uczniów z obszarów wiejskich.

W drugiej połowie lutego ma się odbyć posiedzenie Rady Nadzorczej PFRON, która zdecyduje o realizacji poszczególnych programów w 2009 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH