Wpływy do NFZ maleją, brakuje na zapłacenie ponadlimitowych zabiegów, więc szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów, co powoduje wydłużanie się kolejek do specjalistów.

Na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego trzeba czekać w woj. kujawsko-pomorskim ok. trzy lata, a na operację zaćmy – ok. dwóch lat.

Do maja br. ze składek zdrowotnych wpłynęło do NFZ o 618 mln zł mniej niż zakładano. Nie wiadomo czy Fundusz znajdzie pieniądze, żeby zapłacić szpitalom za usługi wykonane ponad wyznaczony limit w tym roku. Co to oznacza dla pacjentów?

– Nie będzie wykonywanych wiele planowych zabiegów. Zabiegi planowe będą przesuwane i tym samym będzie wydłużać się kolejka do świadczenia – przewiduje Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy.

Placówki, które nie będą limitować świadczeń mogą wpaść w pętlę zadłużenia:

– Nieuniknioną rzeczą jest wykonywanie zabiegów ponad umowę, ponieważ od dawna wiadomo, że umowy zawierane przez NFZ ze szpitalami są niewystarczające – zaznacza Krzysztof Tadrzak, dyrektor Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

Kujawsko-pomorski oddział NFZ zapewnia, że obecny poziom finansowania zostanie zachowany do końca roku. Podobny zakres finansowania jest planowany na 2010 rok dzięki zapowiadanemu przez Centralę NFZ uruchomieniu funduszu zapasowego.

Tymczasem dyrektorzy szpitali z woj. warmińsko-mazurskiego otrzymali informację, że NFZ nie zapłaci im za za nadlimitowe przyjęcia pacjentów. Powodem jest kryzys i związana z nim niska ściągalność składki zdrowotnej.

Janusz Chełchowski, dyrektor olsztyńskiej Polikliniki, zapowiedział, że będzie ograniczał przyjęcia pacjentów, którzy mogą poczekać na leczenie. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się też dyrektorzy innych szpitali.

NFZ szacuje, że w całym kraju jego przychody od 2009 roku będą niższe o 1,8 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH