Szansa szpitali na podwyższenie wyceny świadczeń oddala się. Kryzys finansowy sprawił, że szuka się oszczędności we wszystkich resortach. Nie bez przyczyny prezes NFZ, zarządzeniem nr 8 wprowadził dwa okresy rozliczeniowe dla szpitali. Uczynił to po to, by mieć możliwość ewentualnej zmiany wartości punktu


W ramach cięć budżetowych i szukania oszczędności ministerstwu zdrowia obcięto budżet o 392 mln zł. 154 mln zł będzie pochodzić ze wstrzymania finansowania inwestycji,  m.in.  budowy lub rozbudowy szpitali. 52 miliony złotych natomiast - przeznaczone na tak zwane procedury wysokospecjalistyczne, dotychczas finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, przekazano do NFZ.

Edyta Grabowska-Woźniak – rzecznik prasowy NFZ powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że decyzja ta narzuca nowe obowiązki na płatnika. Nie jedyne nowe zresztą, ponieważ wejście w życie zweryfikowanej listy leków refundowanych, będzie jednoznaczne również z wyższymi wydatkami.

Można spodziewać się więc, że nadzieje dyrektorów szpitali na wyższe wyceny świadczeń w drugiej połowie roku okażą się płonne.

– Obecne prognozy gospodarcze są dość pesymistyczne, zatem NFZ nie będzie miał możliwości stałego podwyższania cen świadczeń – mówi Edyta Grabowska-Woźniak. Jeżeli sytuacja się zmieni i będą na to środki, to oczywiście, rozważymy możliwość podwyższenia  wartości punktu rozliczeniowego w lecznictwie szpitalnym.

Ale sytuacja się nie zmieni i dodatkowych środków nie będzie, chociażby z powodu redukcji zatrudnienia pracowników, a tym samym niższej sumy składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie będzie więc raczej szans na podwyższenie wyceny punktowej do kwoty 55 złotych, jak oczekiwali szefowie lecznic uznając, że 51 złotych za punkt, to zbyt niska wycena.

A same szpitale?

– Racjonalizujemy wydatki, by nie dopuścić do sytuacji, w których mogłoby zabraknąć na finansowanie zabiegów czy serwisowanie sprzętu medycznego – mówi Małgorzata Rygiel z Krakowksiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. – Ponadto, nasz dział zamowień pubicznych stara się wykorzystywać rynkową konkurencyjność, by kupić taniej leki czy materiały opatrunkowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH