Problem z dostępem do wybranych specjalizacji, niskie zarobki, niejasne zasady, późna informacja o liczbie miejsc

 - Nie ma problemu ze zrobieniem specjalizacji typu medycyna rodzinna, psychiatria, anestezjologia czy interna, ale nie wszyscy chcą je robić – mówi Cezary Szary, który nie ukrywa, że o wyborze w dzisiejszych czasach decyduje też późniejszy aspekt finansowy.

Problemem do rozwiązania jest też ułatwienie mniejszym szpitalom otrzymania akredytacji umożliwiających prowadzenie specjalizacji.

– To po części załatwiłoby problem dostępności do specjalizacji – uważa Szary. - Nie wszyscy mogą robić ją w Warszawie czy Krakowie. Część osób wolałaby ją odbyć w mniejszych szpitalach.

Tym bardziej, że często lekarze na specjalizacji w dużych ośrodkach zarabiają marnie, ale godzą się na to ze względu na lepsze warunki specjalizacji. Na prowincji warunki finansowe mogą być lepsze.

Dużym utrudnieniem jest również bardzo późne ogłaszanie liczby specjalizacji w danym postępowaniu przez resort zdrowia. – Prawie do końca nie wiemy, jakie będą specjalizacje w najbliższej sesji – mówi Grzegorz Napiórkowski, prezes Stowarzyszenia "Młody Lekarz". - Nie mamy żadnego rozeznania, a to utrudnia planowanie. Postulowaliśmy, by ministerstwo rok wcześniej podawało przybliżoną planowaną strategię.

Na razie w tej sprawie nie ma odzewu. Są natomiast inne zmiany, które lekarze witają z nadzieją.

Według nowego rozporządzenia ministra zdrowia, które ma być przyjęte w październiku, nie będzie już prowadzonych rozmów kwalifikacyjnych przed przyjęciem na specjalizację.

Zdaniem lekarzy, rozmowa umożliwiała zdobycie w niejasny sposób dodatkowych punktów. Teraz ma być tylko egzamin lekarski. - LEP może nie jest idealnie przygotowanym egzaminem, ale nie jest złym rozwiązaniem. Jego zaletą jest duża obiektywność osiąganych wyników. Wszyscy w Polsce piszą przecież ten sam test – uważa Cezary Szary.

Medycy przyznają, że przez ostatnie 2-3 lata faktycznie zwiększyła się liczba miejsc specjalizacyjnych. Do tych najbardziej deficytownych, minister chce zachęcać zwiększając uposażenie lekarzy rezydentów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH