Częściowe naprawianie służby zdrowia jest nieefektywne - tak na środowej (10 grudnia) konferencji prasowej minister zdrowia Ewa Kopacz odniosła się do projektu ustawy o ZOZ-ach autorstwa opozycyjnych posłów

Ewa Kopacz podkreśliła, że opozycyjny projekt złożony we wtorek (9 grudnia) w Sejmie zakłada fakultatywność przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego. Byłby - jak powiedziała minister - 42. nowelizacją ustawy o zakładach opieki społecznej.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc przypomniał, że także pierwotna wersja rządowego projektu zakładała fakultatywność takich rozwiązań, jednak zrezygnowano z tego rozwiązania, gdyż - jak powiedział Szulc - byłoby to "konserwowanie tego układu, w którym funkcjonujemy".

- Jeżeli nie ma obligatoryjności, to nie ma gwarancji, że wszystkie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej dokonają przekształceń, że będą działały w sposób bardziej efektywny - powiedział Szulc.

Jego zdaniem przewidziane w projekcie Dorna i Balickiego określenie udziału podmiotu publicznego w spółce, prowadzącej szpital, na co najmniej 75 proc. "zniechęci" podmioty niepubliczne do inwestowania w spółkę.

W ocenie Szulca jest to także niezgodne z zasadą konkurencyjności Unii Europejskiej, a ponadto nie daje gwarancji na zapewnienie strumienia finansowego, potrzebnego szpitalom na dostosowanie się do standardów unijnych do roku 2012.

Szulc przypomniał, że ustawa rządowa przewidywała różne mechanizmy wsparcia w zależności od sytuacji szpitali (szpitale były dzielone na te, które nie mają problemów, są niewypłacalne i są w fatalnej sytuacji finansowej). Natomiast - jak podkreślił - takiego rozwiązania nie ma w projekcie Dorna i Balickiego, wszystkie szpitale traktowane są tak samo.

Projekt przewiduje także zasiadanie w radzie nadzorczej spółki, prowadzącej szpital przedstawiciela ministra zdrowia. Zdaniem Szulca byłoby to trudne do zrealizowania, gdyż resort zdrowia liczy około 300 pracowników.

W ocenie wiceministra w projekcie Balickiego i Dorna nie ma zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej w szpitalach.

Minister Kopacz powiedziała, że projekt Dorna i Balickiego jest kompilacją projektu ustawy o spółkach użyteczności publicznej z 2005 roku i ustawy zawetowanej przez prezydenta.

Prezydent zawetował w listopadzie trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o ZOZ-ach (która dotyczyła przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego), o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. Sejm ma zająć się wetem prezydenta prawdopodobnie 18 grudnia.

Zgodnie z ustawą o ZOZ-ach, szpitale byłyby obligatoryjnie przekształcane w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe. Samorządy miały otrzymać 100 proc. kapitału zakładowego, którym mogłyby dysponować. To one podejmowałyby decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów.

 Taki zapis dawał samorządom możliwość całkowitego wyzbycia się kapitału ZOZ-ów, ale także zachowania całości lub większości udziałów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH