Ministerstwo wyjaśnia sposób obliczania ryczałtu, szpitale nadal pytają Wyliczanie ryczałtu dla szpitali w tzw. sieci jest złożone. Czy poprawi ich sytuację? FOT. Flickr.com/Jorge Franganillo (CC BY 2.0)

- Ryczałtowe finansowanie w ramach sieci szpitali jest dla nich bardziej korzystne niż postępowania konkursowe lub aneksowanie dotychczasowych umów z NFZ - zapewniał wiceminister zdrowia Piotr Gryza podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych. Czy przekonał szefów sieciowych lecznic?

W trakcie posiedzenia, które odbyło się 14 września, wiceminister zdrowia odpowiadał na pytania i wątpliwości dotyczące ryczałtowego finansowania placówek wchodzących do tzw. sieci szpitali (zacznie funkcjonować 1 października br.).

Piotr Gryza omówił zasadnicze elementy wzoru, na podstawie którego oddziały wojewódzkie NFZ wyliczały ryczałt dla szpitali (na razie na czwarty kwartał 2017 r.), czyli: procent wykonania liczby świadczeń w przyjętym w planie (liczba punktów); nadwykonania; dodatkowe środki wynikające ze wzrostu środków w planie finansowym NFZ; wskaźniki jakościowe.

Procentowe wykonanie planu
- Jeśli szpital zrealizuje plan - czyli liczbę punktów określoną w ryczałcie - powyżej 98%, na pewno otrzyma 100% ryczałtowego planu na kolejny okres rozliczeniowy, przy pewnej korekcie zawartej we wzorze uwzględniającej zmianę taryf - tłumaczył wiceminister zdrowia.

Wskazywał, że daje to zarządzającym szpitali poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Zaznaczył, że jeśli zachodzą sytuacje szczególne i dostęp do pewnych świadczeń musi być zwiększony lub zmniejszony (bo np. szpital zrezygnował z jakiegoś zakresu usług), jest we wzorze wskaźnik, który służy do skorygowania przez oddział NFZ tej pozycji w planie.

Jeżeli natomiast szpital wykonał mniej niż 98% planu, ryczałt na kolejny okres będzie równy procentowemu udziałowi wykonania tego planu. Jeśli np. lecznica zrealizuje 50% planu, otrzyma w kolejnym okresie rozliczeniowym 50% liczby punktów.

Okresy rozliczeniowe
- Nie jest więc prawdą twierdzenie, że wielkość ryczałtu nie zależy od tego, ile szpital wykonuje świadczeń. Owszem, na dany okres rozliczeniowy ryczał jest stały, ale sposób wykonania planu zdecyduje, czy taką samą kwotę placówka otrzyma w kolejnym okresie - wyjaśniał.

Dyrektorzy szpitali chcieli wiedzieć, jakie okresy rozliczeniowe będą obowiązywały w kolejnych latach. - Ustawa nie daje legitymacji do precyzowania okresów rozliczeniowych w rozporządzeniu. Będą one określane przez prezesa NFZ. Na razie przyjmujemy, że pierwszy okres rozliczeniowy na pewno będzie kwartalny, kolejne dwa - półroczne, a następne - roczne - informował.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH