Ministerstwo mówi stop prywatyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Co na to praktycy? Ministerstwo mówi stop prywatyzacji ZOZ. Co na to praktycy? Fot. PTWP

Resort zdrowia chce powstrzymać prywatyzację zakładów opieki zdrowotnej i wykreślić z ustawy o działalności leczniczej przepisy wymuszające na samorządzie komercjalizację lecznic. Tam gdzie spółki już istnieją, a mają charakter publiczny, MZ zamierza zobowiązać podmiot publiczny do utrzymania większościowego pakietu.

Jak zaznaczył Konstanty Radziwiłł, resort ma też zamiar wprowadzić zasadę non-profit, co oznacza, że każdy ewentualny zysk musiałby być przeznaczony na działalność leczniczą spółki.

Jak podkreślił, resortowi zdrowia zależy na tym, aby odwrócić pewną tendencję, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, kiedy - jak się wyraził - doszło do "niezwykłej atomizacji systemu zdrowia", wprowadzenia konkurencji wszystkich ze wszystkimi, a także przerzucenia na pacjenta odpowiedzialności za zorganizowane sobie opieki medycznej.

Jego zdaniem jedną z przyczyn tego stanu rzeczy była niemal przymusowa komercjalizacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które wcześniej były przede wszystkim własnością samorządów.

- Ten przymus - zaznaczył Radziwiłł - pojawiał się wtedy, kiedy pojawiały się kłopoty finansowe.

Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia, w informacji przesłanej redakcji rynekzdrowia.pl wyjaśniła, że przygotowany  projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej jest obecnie przedmiotem uzgodnień wewnętrznych, w wyniku których zostanie wypracowana wersja, która następnie zostanie przekazana do uzgodnień zewnętrznych. Szczegółowe rozwiązania, w tym dotyczące przeznaczenia zysku, są aktualnie analizowane.

Dodajmy, że we wtorek wieczorem (22 grudnia) MZ przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej.

Czytaj: MZ zapowiada koniec z przymusowymi przekształceniami szpitali

Stop prywatyzacji. Ale co w zamian?
Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, tłumaczy, że przez ostatnie pięć lat, po wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej, samorządy cały czas uczyły się jakie rozwiązania wprowadzać, aby były z korzyścią dla zakładów leczniczych.

- Osobiście nie jestem zwolenniczką odsprzedawania majątku samorządu za bezcen. Uważam, że zanim te podejmą taką decyzję, powinny najpierw zbilansować placówkę, żeby mieć dobrą kartę przetargową podczas negocjacji z partnerem prywatnym. Jednak nie zawsze samorządy mają inne wyjście. Mam tu na myśli te jednostki, które mają bardzo niskie dochody i są właścicielami szpitali powiatowych - tłumaczy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH