Ministerstwo chce zweryfikować wydatki na podstawową opiekę zdrowotną Wedle powszechnej opinii największy problem w podstawowej opiece zdrowotnej to diagnostyka. Lekarze POZ zamiast kierować na badania, kierują chorego do szpitala, żeby właśnie szpital za nie zapłacił...

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) w zamian za większe stawki na leczenie pacjentów diabetologicznych i kardiologicznych miała rozładować kolejki do specjalistów, a także poprawić diagnozowanie nadciśnieniowców i diabetyków. Tak się jednak nie stało.

Większe stawki dla lekarzy podstawowej opieki nie zlikwidowały raczej kolejek do kardiologów i diabetologów. Jednak poradnie POZ przyjmują dziś bardzo wielu chorych na schorzenia kardiologiczne i cukrzycę. Zatem odebranie im dodatkowo przyznanych pieniędzy może skończyć się niemałymi problemami finansowymi tych placówek.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że NFZ prawdopodobnie wycofa się z większego finansowania leczenia cukrzycy i chorób kardiologicznych u lekarzy POZ. Najpierw jednak zamierza przyjrzeć się, a następnie zweryfikować wydatki na podstawową opiekę zdrowotną. Ewa Kopacz zwróciła się do NFZ o przygotowanie raportu w tej sprawie.

– Poproszę prezesa NFZ o analizę, w jak sposób to zwiększenie stawki przełożyło się na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – powiedziała Ewa Kopacz.

NFZ zapowiada, że taki raport zostanie sporządzony prawdopodobnie we wrześniu.

W szpitalu zdiagnozują

– Obecnie zbieramy dane z poszczególnych oddziałów. Raportu można spodziewać się we wrześniu – mówi nam rzecznik NFZ Edyta Grabowska-Woźniak

Wedle powszechnej opinii największy problem w podstawowej opiece zdrowotnej to diagnostyka. Lekarze POZ zamiast kierować na badania, kierują chorego do szpitala, żeby właśnie szpital za nie zapłacił... Nie jest to jednak powszechne, bo też i przychodnie różnią się w podejściu do tej kwestii.

Jak mówi nam ordynator jednego z oddziałów wewnętrznych warszawskiego szpitala (prosi o zachowanie anonimowości) mimo zwiększenia stawki za leczenie diabetyków i pacjentów kardiologicznych trafia na jego oddział wiele niezdiagnozowanych osób cierpiących na te choroby.

– Są lepsze i gorsze przychodnie. Jeżeli zabierze się lekarzom rodzinnym jeszcze te dodatkowe pieniądze, to będą mieli ogromny problem z diagnostyką, będzie jeszcze gorzej – mówi nam ordynator.

A kolejek nie ubyło
Większe stawki dla lekarzy POZ nie zlikwidowały też raczej kolejek do kardiologów i diabetologów; np. przychodnia w Szpitalu Wolskim w Warszawie nie odnotowała spadku zainteresowania tymi specjalistami.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH