Obecnie rezydent, którego wynagrodzenie opłacane jest z budżetu Ministerstwa Zdrowia, otrzymuje pensję w wysokości 2473 zł brutto (1771 zł na rękę). Będzie dostawał więcej, o ile zdecyduje się wybrać deficytową specjalizację; np. pediatrię lub też patomorfologię.

Ile więcej, to jeszcze w Ministerstwie nie wiedzą. Wiedzą jednak, że bez materialnych zachęt do specjalizowania się w mało popularnych specjalnościach, trudno będzie przekonać młodych lekarzy do takiego wyboru.

Niestety, mimo obietnic, biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia nie przekazało nam wczoraj (1 września) odpowiedzi na parę istotnych pytań. Nie wiemy więc, o ile - i od kiedy - miałby wzrosnąć motywacyjne wynagrodzenia? Nie wiadomo, jakie specjalizacje znalazłyby się na promocyjnej liście... Wiadomo, nie od dziś, iż w tym roku MZ zaplanowało wydać na rezydenckie wynagrodzenia 170 mln zł.

Pediatra statystycznie podstarzały
Analitycy rynku medycznego ostrzegają i alarmują: za kilka lat w Polsce może zabraknąć specjalistów w niektórych dziedzinach medycyny. Młodzi najchętniej chcieliby zostać ginekologami, czy też alergologami. Znacznie mnie pociąga ich anestezjologia, czy pediatria, czy medycyna rodzina. Dość powiedzieć, że dziś na stu lekarzy zajmujących się dziećmi tylko 30 to specjaliści pediatrzy, mają średnio statystycznie po 59 lat!

- Gdy byłem na III roku to mówiono nam, że w Polsce mamy za dużo pediatrów. Teraz jest to specjalizacja deficytowa. O zróżnicowaniu wynagrodzeń rezydenckich mówi się od wielu lat. Jesteśmy jak najbardziej „za” - mówi dla portalu rynekzdrowia.pl Grzegorz Napiórkowski, prezes Stowarzyszenia Młody Lekarz.

Kiedy zabieg będzie miał sens
W Niemczech młody lekarz bez specjalizacji może zarobić ok. 9 tys. zł, w Danii -13 tys. zł brutto, a w Czechach - 4,5 tys. zł. O takich zarobkach nasi rezydenci mogą pomarzyć. Nic więc dziwnego, że uważają, iż ich wynagrodzenia są zbyt niskie, by pieniędzy starczyło na utrzymanie rodzin i sfinansowanie uczestnictwa w rozmaitych kursach i szkoleniach. Co prawda są one dla rezydentów bezpłatne, jako że jednak organizowane są poza miejscem zamieszkania, to samo przez się generują zwiększone koszty utrzymania.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH