Ministerstwo Zdrowia publikuje mapy potrzeb zdrowotnych w szpitalnictwie Mapy zawierają m.in. wyliczenia dotyczące cięć liczby łóżek. Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego. Obowiązek tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych wynika z ustawy z dnia 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.619).

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowane zostały mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego - krajowa oraz regionalne.

Mapy zawierają m.in. wnioski i rekomendacje dla szpitalnictwa dotyczące oddziałów wg dziedzin medycyny.

Treść map: kliknij

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, mapy powstały w ramach projektu Projekt „Poprawa jakości zarządzania w ochronie zdrowia poprzez wsparcie procesu tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych jako narzędzia usprawniającego procesy zarządcze w systemie ochrony zdrowia – szkolenia z zakresu szacowania potrzeb zdrowotnych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Projekt zakłada poprawę jakości zarządzania zasobami systemu ochrony zdrowia poprzez opracowanie i popularyzację narzędzi prognostycznych. Obowiązek tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych dla planowania inwestycji w ochronie zdrowia wynika z ustawy z dnia 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.619).

Projekt jest - jak podaje MZ - odpowiedzią na potrzebę racjonalizacji lokowania zasobów systemu ochrony zdrowia w zakresie infrastruktury i kadr. Mapy potrzeb zdrowotnych będą szczególnie pomocne w podejmowaniu decyzji zarządczych oraz ich weryfikacji. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki przeszkoleniu kadry zarządczej szpitali oraz dysponentów środków publicznych w zakresie wykorzystywania w zarządzaniu map potrzeb zdrowotnych oraz analiz i prognoz dotyczących wybranych grup chorób.

Według Ministerstwa Zdrowia regionalne mapy potrzeb zdrowotnych to zaawansowane narzędzie analityczne wspierające decyzje zarządcze w ochronie zdrowia. Przedstawiają one trendy demograficzne i epidemiologiczne, istniejącą infrastrukturę w ochronie zdrowia oraz przyszłe potrzeby w tym zakresie.

Czytaj też. Mapy potrzeb zdrowotnych: będą cięcia liczby łóżek

W celu przeprowadzenia efektywnych szkoleń niezbędne jest wsparcie tego narzędzia o modele chorobowości dostosowane do potrzeb regionalnych, pozwalających na oszacowanie liczby chorych oraz ich potrzeb zdrowotnych. Dzięki temu będzie możliwa poprawa planowania strategicznego zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym (na poziomie województw i powiatów). Umożliwi to wsparcie decyzji na poziomie operacyjnym w poszczególnych podmiotach wykonujących działalność leczniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH