Ministerstwo Zdrowia podziela zdanie NIK ws. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Ministerstwo Zdrowia podziela opinię Najwyższej Izby Kontroli co do złej organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - poinformował rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk, odnosząc się do raportu opublikowanego na ten temat w czwartek (15 maja).

Według opublikowanego na stronie NIK raportu, pełniejsze wykorzystanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mogłoby być sposobem na odciążenie pogotowia ratunkowego i szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), z których pacjenci korzystają przede wszystkim w nagłych wypadkach.

Według NIK tryb pracy zespołów dyżurujących w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej jest niedostosowany do potrzeb pacjentów. Są bowiem znaczne różnice w liczbie pacjentów zgłaszających się do przychodni w dni powszednie oraz w dni wolne od pracy. W dni robocze, w kontrolowanych jednostkach po poradę zgłaszało się od 4 do 20 osób, w weekendy - od 30 do 200.

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że MZ podziela ocenę Izby, a działania ministra zdrowia oraz prezesa NFZ są zbieżne z uwagami przedstawionymi w informacji NIK.

Czytaj też. To było do przewidzenia. NIK krytycznie o nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

"Należy jednak zauważyć, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówek udzielających świadczeń NiŚOZ wynikały głównie z nienależytego wykonania umowy, czyli z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy. Są oni zobowiązani do przestrzegania obowiązującego prawa i zapisów umów zawartych z płatnikiem" - napisał Bąk w przesłanym PAP stanowisku.

Rzecznik MZ wskazał na rozporządzenia resortu zdrowia oraz zarządzenia prezesa NFZ wydawane w latach 2011-13, które miały m.in. poprawić dostępność do badań diagnostycznych oraz ułatwić konsultacje z pediatrami w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zwrócił też uwagę na przepisy, które zobowiązywały jednostki świadczące taką opiekę do stosowania rejestratorów rozmów telefonicznych.

"W ocenie zarówno ministra zdrowia, jak i prezesa NFZ wprowadzenie powyższych zmian przyczyniło się do poprawy jakości i dostępności świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej" - czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik prasowy Centrali NFZ Andrzej Troszyński podkreślił, że Fundusz prowadzi stałe kontrole świadczeniodawców na terenie całej Polski, także w zakresie kontraktu na nocną i świąteczną opiekę lekarską. Dodał, że niektóre wnioski płynące z kontroli NFZ są zbieżne z raportem NIK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH