Ministerstwo Zdrowia o planie zmian w onkologii i ograniczeniu kolejek do lekarzy

Zniesienie limitów w onkologii na etapie podstawowym, specjalistycznym oraz chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej to jedna z zapowiadanych zmian w organizacji systemu leczenia onkologicznego, przedstawionych przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Zapowiedziano także opcje likwidacji kolejek w innych dziedzinach medycyny.

Pakiet onkologiczny oparty jest na kilku filarach.

- Znosimy limity w onkologii - zapowiedział minister Arłukowicz, podczas konferencji prasowej w piątek (Warszawa, 21 marca br.). Dodał jednak, że musi temu towarzyszyć gwarancja terminu wykonania. Każdy pacjent onkologiczny ma mieć stworzoną indywidualną ścieżkę leczenia wraz z dostępem do tzw. konsylium specjalistów.

Dostęp do systemu ma choremu ułatwić specjalne skierowanie, które zakłada inny, szybszy tryb diagnostyki. Pacjent będzie miał także swojego koordynatora leczenia oraz opiekę specjalistów i POZ po zakończeniu terapii nowotworowej.

- Ogromną rolę w tym systemie pełnią lekarze podstawowej opieki zdrowotnej - powtarzał Arłukowicz.

Według przedstawionych założeń, jeśli lekarz rodzinny stwierdzi podejrzenie raka, wypisze pacjentowi specjalne skierowanie i z tym dokumentem chory w ciągu dwóch tygodni musi dostać się do specjalisty. Istotne na tym etapie ma poszerzenie zakresu badań zlecanych przez lekarza POZ.

Dodatkowe środki znajdą się dla lekarzy specjalistów pod warunkiem, że w ciągu 4 tygodni postawią diagnozę opartą o wczesną i pogłębioną diagnostykę wraz z określeniem stopnia zaawansowania nowotworu. W ciągu tygodnia tak zdiagnozowany chory powinien trafić do konsylium specjalistów. To grono w ciągu dwóch tygodni musi zaplanować ścieżkę leczenia. Po tym czasie pacjent ma rozpocząć terapię.

- Czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii nie może przekroczyć 9 tygodni - mówił Arłukowicz. - Będziemy płacić więcej za efekty. Skąd pieniądze? Między innymi z przesunięcia środków przeznaczanych dotąd na hospitalizację. Teraz premiowane będą: opieka jednodniowa i ambulatoryjna.

W zakresie poprawy dostępności do leczenia w innych dziedzinach medycznych padło kilka propozycji. Jedna z wprowadzonych już zmian umożliwia lekarzom pediatrom i internistom po zrobieniu specjalizacji otwieranie samodzielnych poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i podpisywanie umów z NFZ. Inna to wspomniane zwiększenie możliwości zlecania większej liczby badań diagnostycznych przez lekarzy rodzinnych.

Resort proponuje także wprowadzenie porady recepturowej, która znosi wymóg konieczności wizyty chorego przewlekle u specjalisty tylko po odbiór recepty. Przewiduje się także większą pulę pieniędzy za tzw. pacjentów pierwszorazowych. - Przewidujemy zmianę wyceny dla specjalisty za pierwszorazowego pacjenta pod warunkiem, że w ciągu 6 miesięcy zdiagnozuje chorego i przekaże go lekarzowi POZ - mówił minister.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH