W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Jednak epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - informuje portal money.pl.

Nie wiadomo ile co roku wynoszą koszty związane z grpą sezonową. W Polsce nikt nie zbiera i nie opracowuje tego typu danych. Odpowiedzi próżno szukać w Ministerstwie Zdrowia, które odsyła do Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Obie te instytucje również jednak bezradnie rozkładają ręce.

– Mamy dane dotyczące liczby zachorowań, ale dotyczących kosztów niestety nie. Dysponujemy szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, które dotyczą jednak innych krajów – stwierdza Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na grypę choruje rocznie:
• około 100 milionów ludzi na świecie.

Tylko w Unii Europejskiej powikłania po zwykłej grypie powodują śmierć:
• od 40 do 200 tysięcy osób rocznie.

W Stanach Zjednoczonych na grypę umiera rocznie:
• 36 tysięcy osób.

Z niedoskonałych  szacunków i wyliczeń wynika, że ten rok będzie pod względem liczby zachorowań najgorszy od lat.

Brak jakichkolwiek zbiorczych danych dotyczących Polski w zakresie kosztów zachorowań na grypę jest o tyle zaskakujący, że samo Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę możliwość wystąpienia nawet trwającej dwa lata pandemii, a grypa i schorzenia grypopodobne to – jak twierdzi WHO – jedne z najbardziej kosztownych chorób, obciążających budżety państw, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Tezę potwierdzają również szacunki ZUS. Wynika z nich, że:
• od 20 do 25 procent wszystkich zwolnień lekarskich w skali roku spowodowanych jest grypą lub przeziębieniem!

Jedyne opublikowane na ten temat badania przeprowadzono w kraju 14 lat temu. Na przełomie 1995 i 1996 roku, na przykładzie Zakładów Azotowych Puławy analizowana była opłacalność szczepień ochronnych. Wynika z tej analizy to, że koszty akcji szczepień poniesione przez pracodawcę są:
• o 35 procent niższe od strat powodowanych przez grypę, czyli absencji w pracy i niższej produktywności przed i po chorobie.

Koszt walki z grypą, w przybliżeniu, da się policzyć. Z tegorocznego raportu Komisji Europejskiej, dotyczącego tematyki szczepień przeciwko tzw. grypie sezonowej wynika, że w krajach uprzemysłowionych całkowite skutki ewentualnej epidemii grypy będą kosztować średnio:

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH