Współpraca Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz samorządów jest konieczna przy przekształcaniu szpitali w spółki - uważają samorządowcy. Rządowy program nie polega na oddłużaniu szpitali, ale ma oferować środki ułatwiające ich przekształcenie - podkreśla wiceminister zdrowia Marek Haber.

Jutro (17 lutego) Rada Ministrów ma przyjąć plan B, przewidujący pomoc dla placówek zamierzających przekształcić się w spółki prawa handlowego. Związek Powiatów Polskich zorganizował w Senacie konferencję „Prawa i obowiązki jednostek samorządu terytorialnego jako organów założycielskich zakładów opieki zdrowotnej, w kontekście rządowego planu przekształceń szpitali - przyszłość szpitali samorządowych“.

Zdaniem przedstawicieli samorządów, program nie przyniesie rezultatów bez "jednorodnej, wspólnej polityki Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz samorządów". Według samorządowców, którzy już przekształcili podległe im szpitale, brak wsparcia ze strony państwa i nierówne traktowanie przekształconych i publicznych placówek to problemy, z którymi najczęściej się borykają.

Jak podkreślił wiceminister zdrowia Marek Haber, rządowy program wspiera jednostki, które jeszcze tego nie zrobiły.

- To nie znaczy, że nie dostrzegamy tych placówek, które są już po przekształceniach. Zdajemy sobie sprawę, że one również borykają się z wieloma problemami i potrzebują wsparcia, jednak w tej chwili nie możemy im tej pomocy zaoferować - mówił Haber.

Zaznaczył, że program przygotowany przez rząd nie polega na oddłużaniu jednostek, które źle sobie radzą, ale ma oferować środki ułatwiające przekształcenie.

- Przekształcenie w spółkę nie jest receptą na dobre funkcjonowanie szpitala; warunkiem jest dobrze przygotowany program - taki, który sprawdzi się zarówno w SP ZOZ-ie, jak i spółce, ale w spółce łatwiej będzie go realizować. SP ZOZ-em trudniej się zarządza, rozmyta jest odpowiedzialność. Dlatego właśnie chcemy ujednolicić formę organizacyjną szpitali - powiedział wiceminister.

Program przewiduje, że każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w programie przekształceń i spełni wymagane warunki (m.in. sporządzi plan restrukturyzacji), uzyska rządowe wsparcie. Jest to tzw. plan B, którego wprowadzenie zapowiedział rząd po wecie prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech ustaw zdrowotnych.

Bezprecedensowe w skali Europy forum wielowątkowej dyskusji dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów opieki zdrowotnej. Już 5-6 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych