Ministerstwo Finansów o rejestrowaniu w kasie świadczeń medycznych

Czy ewidencjonowanie usług medycznych objętych kontraktem z NFZ, a także świadczonych w ramach prywatnej praktyki lekarskiej podlega rejestrowaniu z zastosowaniem kas? Na to pytanie odpowiada Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

W opinii resortu finansów "pacjent nie jest stroną uczestniczącą w procesie rozliczenia świadczenia w ramach zakontraktowanych umów z NFZ. Tak więc transakcje te, jako dokumentowane fakturami, nie wymagają ewidencjonowania na kasie i wydawania paragonu".

Natomiast w zakresie, w jakim lekarze działają w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, wykonywanej na podstawie umowy z zakładem opieki zdrowotnej, w imieniu którego są świadczone usługi i pobierane opłaty od pacjentów (osób fizycznych) – obowiązek ewidencyjny realizowany przy zastosowaniu kas dotyczy zakładu opieki zdrowotnej – informuje MF.

Lekarzy nurtuje też pytanie, czy osoby świadczący usługi medyczne w miejscu wezwania muszą stosować kasę rejestrująca?

Zdaniem MF, lekarze wykonujący wizyty u pacjentów, za które pobierają wynagrodzenie w swoim imieniu i na swój rachunek, powinni ewidencjonować świadczone usługi na kasie rejestrującej.

"Na rynku dostępne są niewielkie gabarytowo kasy przenośne, które umożliwiają ewidencjonowanie świadczonych usług w miejscu wezwania. W tzw. nagłych przypadkach może być również wystawiona faktura za wykonaną usługę. Transakcja taka nie wymaga ewidencjonowania w kasie pod warunkiem, że zapłata za nią zostanie dokonana poprzez pocztę lub bank na rachunek bankowy podatnik" – podaje resort finansów.

Więcej: www.mf.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH