Ministerstwo Finansów: będą zwolnienia podatkowe dla lekarzy i pielęgniarek

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zwolnienie podatkowe dla lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy biorących udział w bezpłatnych formach kształcenia w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej.

- Rozporządzenie dotyczy zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów uzyskanych przez lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy z tytułu świadczeń udzielanych przez organizacje pożytku publicznego oraz przez organy samorządu zawodowego lekarzy i pielęgniarek w postaci bezpłatnych szkoleń w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej ‒ napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia opublikowanego 14 marca na stronie internetowej resortu finansów.

Ministerstwo wyjaśnia, że w sprawie zwolnienia z PIT nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych od fundacji organizującej szkolenia dotyczące opieki paliatywnej i hospicyjnej zwrócił się do resortu rzecznik praw obywatelskich.

Rzecznik powołał się na Rekomendację Rady Europy, w której zalecono podjęcie działań koniecznych dla opracowania ram dla spójnych i wszechstronnych narodowych regulacji prawnych w zakresie opieki paliatywnej. 

MF podkreśla, że celem działań medycyny paliatywnej nie jest wyleczenie, ale złagodzenie objawów choroby, eliminowanie bólu, wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych. - Opieka paliatywna powinna być sprawowana przez wykwalifikowany zespół wielodyscyplinarny, posiadający bogate doświadczenie medyczne oraz niemedyczne napisano w uzasadnieniu. 

Resort przyjmuje, opierając się na danych z Ministerstwa Zdrowia, że wartość nieodpłatnych świadczeń osiągniętych przez lekarzy i pielęgniarki uczestniczących w bezpłatnych szkoleniach z opieki paliatywnej i hospicyjnej wyniosła w 2008 roku 245 tys. zł. Podatek od tych świadczeń może wynieść od 44,1 tys. zł (przy stawce 18 proc.) do 78,528 zł (przy stawce 32 proc.). 

- Przyjmując powyższe dane oraz uwzględniając ewentualny wzrost cen szkoleń, można założyć, iż maksymalny koszt zaniechania poboru podatku wyniesie w skali roku podatkowego około 100 tys. zł - szacuje MF. 

Zdaniem resortu dochody budżetu państwa byłyby niższe o około 51 tys. zł, a jednostek samorządu terytorialnego ok. 49 tys. zł, gdyby projekt wszedł w życie. MF proponuje, by rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia i miało zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2012 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH