Minister zdrowia: pieniądze dla ratowników są i mają być wypłacone Fot. PTWP

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że NFZ przekazał środki na podwyżki dla ratowników. Sam zaś deklaruje, że właśnie przygotowuje rozporządzenie, które będzie zobowiązywało dyrektorów do ich wypłaty.

- Jestem po rozmowie z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną, który zapewnił, że pieniądze na podwyżki dla ratowników zostały przekazane dyrektorom przez Fundusz, zwiększając wyceny świadczeń - mówi Łukasz Szumowski.

Dodaje, że sam jest zaskoczony i nie rozumie, czemu te pieniądze nie zostały wypłacone. - Niestety docierają do nas informacje, że podobne problemy mają pielęgniarki. Dlatego przygotowujemy akt prawny zobowiązujący do wypłaty podwyżek, a jeżeli to nie poskutkuje jesteśmy gotowi na współpracę z inspekcją pracy, by je wyegzekwować - powiedział minister zdrowia.

To odpowiedź ministra na zapowiedź strajku, którym grożą ratownicy. W związku z m.in  nie realizowaniem wypłat dodatku zgodnie z porozumieniem dla ZRM.

Przypomnijmy, że Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych (KPRM) w poniedziałek (5 marca) w piśmie do ministra zdrowia stwierdził, że strona rządowa nie wywiązała się w żadnym punkcie z zawartego 18 lipca ub.r. porozumienia. W związku z brakiem działań rządu KPRM zapowiedział działania przygotowujące akcję strajkową.

Jak pisze KPRM, mimo czasu, który upłynął oraz zaufania ze strony ratowników, strona rządowa nie wywiązała się w żadnym punkcie z zawartego porozumienia. KPRM wymienia m.in.:

- brak nowelizacji ustawy o PRM (zarówno małej, jak i dużej) i ciągłe jej odkładanie w czasie;
- brak planu na podniesienie rangi zawodu i zarobków ratowników medycznych;
- nierealizowanie wypłat dodatku zgodnie z porozumieniem dla ZRM;
- brak informacji o akcie prawnym regulującym wypłatę dodatku dla ratowników spoza ZRM.

"Na informację ze strony rządowej dotyczącą podjętych działań mających na celu dotrzymanie ustaleń porozumienia zawartego w dniu 18.07.2017 r. oczekujemy do dnia 16.03.2018 r. Po upływie powyższego terminu rozpoczniemy akcję strajkową" - zapowiadali ratownicy.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH