Minister zdrowia: kontraktowanie na finiszu, a sytuacja CZD stabilna

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na środowej konferencji prasowej (12 grudnia) poinformował, że trwa finalizacja kontraktowania świadczeń z NFZ na rok 2013. - Najważniejsza gałąź systemu ochrony zdrowia, jaką jest opieka szpitalna została zakontraktowana dotąd w 98 proc. - poinformował Arłukowicz.

Minister dodał, że na blisko 1000 szpitali w Polsce tylko ok. 30 jeszcze prowadzi negocjacje. - Jesteśmy przekonani o tym, że w ciągu ostatnich dni, jeszcze przed świętami, zostaną one zakończone - podkreślił Arłukowicz.

Z danych przedstawionych przez ministra wynika, że w woj. dolnośląskim kontrakty podpisało 88 proc. szpitali; w kujawsko-pomorskiem - 95 proc.; wielkopolskiem - 98 proc.; lubuskiem - 98 proc.; łódzkiem - 98 proc.; warmińsko-mazurskiem - 99 proc. W pozostałych regionach kontrakty podpisało 100 proc. szpitali. 

Trzymają rękę na pulsie

Według resortu zdrowia także w innych obszarach kontraktowanie jest już na finiszu.

 - Opieka psychiatryczna w chwili obecnej jest zakontraktowana w 98 proc., świadczenia pielęgnacyjne w 95 proc., ratownictwo medyczne praktycznie w 100 proc., świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie, ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, opieka paliatywna i rehabilitacja lecznicza w 99 proc. - podkreślił minister zdrowia.

Dodał również, że najgorzej sytuacja przedstawia się na Dolnym Śląsku, gdzie do pełnego zakontraktowania świadczeń brakuje 12 proc. Jeśli chodzi o woj. mazowieckie, to zostało ono zakontraktowane niemal w 100 proc.

Przedstawiciele resortu podkreślili również, że te dane są dynamiczne i zmieniają się z godziny na godzinę. - Zobowiązaliśmy NFZ aby na bieżąco informował nas o postępie w kontraktowaniu. Codziennie regionalne oddziały wojewódzkie raportują do Centrali NFZ, a ta następnie przekazuje nam zebrane informacje. Tak będzie, aż do osiągnięcia 100 proc. zakontraktowanych świadczeń - wyjaśnił minister zdrowia.

Zdaniem resortu dobrze wygląda również sytuacja kontraktowania świadczeń z lekarzami POZ.

- Według ostatnich informacji uzyskanych od prezes NFZ, Agnieszki Pachciarz etap negocjacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej dobiegł końca. Od początku tygodnia lekarze ci podpisują umowy w całym kraju. O postępie w tej sprawie będziemy informować na bieżąco - zapewnił minister Arłukowicz.

Dodał także, że różne stowarzyszenia lekarzy rodzinnych wykazywały dużo dobrej woli w negocjacjach z Funduszem. Minister podkreślił również, że najważniejszym elementem systemu ochrony zdrowia są szpitale, a te, jak przypomniał, aż w 98 proc. mają w tej chwili zapewnioną gwarancję bezpieczeństwa finansowego na nadchodzący rok.

Na razie tylko eWUŚ

Minister Arłukowicz odniósł się również do sprawy wprowadzenia systemu eWUŚ, podkreślając, że system ten jest propozycją dla pacjenta, która ma mu ułatwić poruszanie się w bezpłatnej ochronie zdrowia.

- Obecnie my ten system wdrażamy, i jak każdy moment wprowadzania czegoś nowego jest on trudny, ponieważ zmieniamy istniejący system. Jesteśmy jednak przekonani, że po okresie testowania i w pierwszych tygodniach nowego roku wszystko będzie działać jak najlepiej. Dopóki do tego nie dojdzie, pacjent nadal będzie mógł zostać przyjęty do poradni czy szpitala na podstawie oświadczenia, którego wzór został już opracowany - zapewnił Arłukowicz.

Przypomniał również, że system eWUŚ, to tylko element informatyzacji. - To jest wyłącznie pewien etap. Naszym celem jest karta pacjenta, a także w przyszłości karta lekarza. Dla nas jest też niezwykle ważne to w jakich miejscach i gdzie pacjenta przyjął dany lekarz i w ilu miejscach ten konkretny lekarz pracuje - podkreślił minister.

Plan naprawczy w CZD

Arłukowicz powrócił również do sytuacji Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Poinformował, że CZD ma obecnie podpisany kontrakt.

Przypomniał też, że w Instytucie pracuje powołany przez niego zespół pod kierownictwem, dyrektora Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Piotra Pobrotyna, który raportuje na bieżąco o postępach swoich prac. Arłukowicz podkreślił, że niektóre informacje, przekazywane przez zespół, są "bardzo niepokojące", ale na razie nie może ujawnić szczegółów.

Jak mówił minister zdrowia, prowadzona w Centrum kontrola dotyczy m.in. mechanizmu powstawania długów w CZD i procesu prowadzenia badań klinicznych.

- Kierownik zespołu kontrolnego informuje mnie o wszystkich zastanych sytuacjach w CZDZ , a także o propozycjach wyjścia z sytuacji, w których znajduje się szpital. Dla mnie jest najważniejsze to, aby Instytut, który odgrywa najważniejszą rolę w systemie ochrony zdrowia był bezpieczny. Dlatego będę dbał o to, aby każda złotówka w tym Instytucie, a także innych Instytutach, była wydawana na leczenie. To jest mój cel zasadniczy - poinformował Arłukowicz, dodając jednocześnie, że po 20 latach funkcjonowania Instytutów, zasady ich działania wymagają pewnej korekty.

- CZD jest tu sztandarowym przykładem i ten plan naprawczy, który przedstawi nam zespół dr Pobrotyna będzie dla nas takim wzorcem, który zamierzamy wprowadzić w innych szpitalach -  Instytutach - wyjaśnił minister. 

Piotr Pobrotyn poinformował, że końcowy raport zostanie przedstawiony 10 stycznia 2013 r. Podkreślił, że niepokój członków zespołu budziły m.in. dane dotyczące  zarządzania finansami i postępującego w bardzo szybkim tempie  zadłużenia placówki. Jednocześnie dodał, że z uwagi na fakt, że jego zespół nie jest uprawniony do badania danych wrażliwych, w każdej z takich sytuacji zespół występował do MZ, o faktyczne równoległe wszczęcie procedur kontrolnych.

Centrum - z powodu braku pieniędzy - na początku października ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Pomoc udzielana jest chorym z zagrożeniem życia lub z możliwością pogorszenia stanu zdrowia. Centrum jest zadłużone mniej więcej na 200 mln zł.

 Instytut będzie wdrażał plan naprawczy, który przewiduje m.in. redukcje zatrudnienia, zmniejszenie wynagrodzeń wszystkich pracowników o 8 proc. - te zmiany w Centrum Zdrowia Dziecka w skali roku dadzą 20 mln zł oszczędności - poinformowano we wtorek (11 grudnia) na konferencji prasowej w CZD.

- Istnieje realna szansa na odzyskanie płynności finansowej przy konsekwencji w dokonywaniu tych zmian i przy sprzyjających warunkach zewnętrznych. Stąd liczymy na współpracę zarówno z ministrem, jak i NFZ w procesie wyceny świadczeń pediatrycznych, które były niedoszacowane – mówił dyrektor CZD prof. Janusz Książyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH