Minister odpowiada prezydentowi ws. minimalnego wynagrodzenia Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia nie obejmuje zatrudnionych w szpitalach salowych czy sanitariuszy. Fot. Archiwum

Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia nie obejmuje zatrudnionych w szpitalach salowych, sanitariuszy czy pracowników administracyjnych. Zwraca na to uwagę Konstanty Radziwiłł w korespondencji z prezydentem.

Prezydent Andrzej Duda poprosił ministra zdrowia o przeanalizowanie ustawy, która zmienia minimalne wynagrodzenia dla pracowników medycznych. Wynika z niej, że nie obejmuje ona wszystkich pracowników. Ustawa pomija między innymi pracowników administracji czy statystyki medycznej.

W odpowiedzi ministra czytamy, że punktem odniesienia dla zarobków zatrudnionych w szpitalach pracowników administracji powinno być wynagrodzenie osób wykonujących podobne obowiązki w szkołach, urzędach czy prywatnych firmach. Ustawa przygotowana przez resort zdrowia dotyczy bowiem konkretnej grupy, do której należą pracownicy, którzy mają fachowe kwalifikacje w określonej dziedzinie medycyny i wykonują zawody medyczne. 

Radziwiłł dodaje jednocześnie, że regulacja w zaproponowanym brzmieniu ma służyć zapobieganiu dysproporcjom płacowym w obrębie podmiotu leczniczego oraz zabezpieczeniu praw pracowników, tak medycznych, jak i niemedycznych.

"Jestem przekonany, że Pan Prezydent podziela mój pogląd, że całościowe uregulowanie wynagrodzeń pracowników służby zdrowia, jak również, przede wszystkim, prawa obywateli do dobrej jakości opieki zdrowotnej, będzie możliwe jedynie, gdy nakłady na publiczny system ochrony zdrowia znacząco wzrosną" - czytamy w liści wysłanym do prezydenta RP.

Do pisma wysłanego przez ministra Radziwiłła do prezydenta Andrzeja Dudy jako pierwszy dotarł dziennikarz RMF FM.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH